Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

FBSerwis: Mamy zdrowy portfel zamówień. Skupiamy się na rentowności

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
17-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
FBSerwis: Mamy zdrowy portfel zamówień. Skupiamy się na rentowności
fot. FBSerwis
- Nie mamy już w swoim portfelu kontraktów, które przynosiły straty – mówi prezes FBSerwis Álvaro García Martínez. Podkreśla, że jest zadowolony z wyników firmy w obszarze utrzymania infrastruktury, a jego celem jest zachowanie satysfakcjonującego poziomu rentowności.

Należąca do Grupy Budimex spółka FBSerwis po pierwszym kwartale 2024 r. odnotowała przychody w kwocie 230 ml zł. Wynik na poziomie EBIT wyniósł 21 mln zł (vs. 22 mln zł rok wcześniej), natomiast na poziomie EBITDA 34 mln zł w porównaniu do 36 mln zł w okresie porównawczym.

Bez „trudnych” kontraktów

Jednym z kluczowych obszarów działalności FBSerwis jest utrzymanie infrastruktury drogowej. – Jestem bardzo zadowolony z wyników, jakie uzyskała nasza dywizja w ramach utrzymania infrastruktury - powiedział Álvaro García Martínez. – Kilka miesięcy temu została podjęta decyzja, że nie będziemy już realizować małych kontraktów budowlanych, które były wykonywane w ramach tej dywizji i skupiamy się wyłącznie na stricte utrzymaniowych – mówił prezes FBSerwis w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury podkreślając, że spółka zakończyła tym samym realizację problematycznych kontraktów, które generowały straty.

Wszystkie zadania, które spółka obecnie ma w swoim portfelu, mają zapisaną waloryzację z limitem 10% - dla porównania, w umowach budowlanych jest to 15%. W odniesieniu do starych umów, w ubiegłym roku podpisane zostały aneksy, natomiast nowe miały od razu przewidziane mechanizmy waloryzacyjne, choć przyjęte zasady nie są w stu procentach satysfakcjonujące w zakresie podziału ryzyka. - Wykonawca i tak musi ponosić część kosztów wzrostu cen. Uważam, że to nie jest fair w stosunku do wykonawców, którzy mają ograniczone możliwości zapobiegania temu ryzyku – mówi Álvaro García Martínez.

Nie tylko GDDKiA

Głównym klientem FBSerwis w zakresie utrzymania dróg jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale firma nie zakłada, że będzie ograniczać się tylko do największego zamawiającego. - Staramy się zwiększać naszą obecność, tam gdzie mamy swoje zespoły utrzymaniowe, realizujące wieloletnie kontrakty. Jeśli mamy możliwości i zespół na dany region, nie widzimy powodu, żeby nie interesować się także innymi klientami publicznymi, ale także prywatnymi – mówi prezes spółki. FBSerwis ma w swoim portfolio wiele kontraktów z różnymi podmiotami – jeśli chodzi o klientów prywatnych są to np. umowy dotyczące utrzymania dróg wokół obiektów przemysłowych, takich jak hale magazynowe, a wśród klientów publicznych ostatnio rozstrzygnęły się postępowania, w których spółka jest na pierwszym miejscu – np. postępowanie prowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Analizujemy zamówienia i startujemy tam, gdzie warunki są dla nas akceptowalne – stwierdza prezes FBSerwis. - W działalności drogowej naszym priorytetem jest utrzymywanie rentowności na odpowiednim poziomie – mówi dodając, że obecnie posiadany portfel zamówień spółki jest zdrowy i zawiera dobrze skalkulowane kontrakty.

Co na przyszłość

Spółka utrzymuje drogi m.in. na zlecenie oddziału GDDKiA w Gdańsku, Olsztynie, Warszawie i Poznaniu, dba także o czystość dróg na terenie Wrocławia. Szykuje się na podpisanie kolejnych umów. W tzw. poczekalni, czyli tam, gdzie złożone oferty mają pierwsze miejsce, FBSerwis ma potencjalne nowe kontrakty o wartości ok. 269 mln zł. Dotyczą one m.in. utrzymania dróg na terenie GDDKiA Kielce, GDDKiA Rejon Dróg w Puławach oraz wspomnianego ZDW Katowice.

Spółka, w pozostałych obszarach swojej działalności, zapowiada m.in. inwestycje w rozwój sieci baz logistycznych. Chce również inwestować w instalacje do przetwarzania bioodpadów czy odpadów budowlanych oraz rozwijać się w dalszym ciągu w obszarze produkcji paliwa alternatywnego RDF.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Te firmy utrzymują drogi na zlecenie GDDKiA

Drogi i autostrady

Te firmy utrzymują drogi na zlecenie GDDKiA

ep. 06 czerwca 2023

ZUE będzie remontować drogi w Krakowie

Drogi i autostrady

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Te firmy utrzymują drogi na zlecenie GDDKiA

Drogi i autostrady

Te firmy utrzymują drogi na zlecenie GDDKiA

ep. 06 czerwca 2023

ZUE będzie remontować drogi w Krakowie

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5