Partner serwisu
Biznes i przemysł

GUS podał czerwcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Wyhamowanie inwestycji

Dalej Wstecz
Autor:

GR

Data publikacji:
26-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
GUS podał czerwcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Wyhamowanie inwestycji
fot. Pixabay
Wzrosła o 5,9 %, licząc rok do roku, ale w przypadku większych robót inwestycyjnych zmalała o 2,5 %. Znamy czerwcowe wyniki produkcji-budowlano montażowej.

Wstępne dane podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o 5,9 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,5%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja wzrosła o 6,7% r/r.

Co ciekawe w czerwcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r., produkcja budowlano-montażowa zmalała o 2,5 % dla robót inwestycyjnych, czyli w założeniu większych (w czerwcu 2021 r. odnotowano 4,5-procentowy wzrost), wzrosła zaś dla prac remontowych – o 20,1 % (dwanaście miesięcy temu również odnotowano 4,5-procentowy wzrost).

W czerwcu, jak czytamy w analizie, wzrosła rok do roku wartość produkcji w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków (o 15,2%) oraz wśród podmiotów specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 5 %). W przypadku firm wykonujących specjalistyczne roboty analitycy zaobserwowali spadek o 3,1 % r/r.

Z kolei porównując dane za czerwiec i maj tego roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,3 % (rok temu odnotowano ponad 12-procentowy wzrost), a po wyeliminowaniu czynników sezonowych spadła o 3,5 %. – Zwiększenie wartości prac budowlano-montażowych, w porównaniu do maja, nastąpiło wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,4%) oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,5%), natomiast w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie budynków odnotowano spadek o 1,7 % –czytamy w analizie.

Doktor Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenił na Twitterze, że czerwcowe wyniki są dużo gorsze od oczekiwań analityków, licząc zarówno rok do roku, jak też miesiąc do miesiąca. – Takie rezultaty mniej zaskakują osoby blisko związane z rynkiem budowlanym – napisał ekspert, który od kilku miesięcy wieszczył kryzys w budowlance.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5