Partner serwisu
Biznes i przemysł

GUS podał wrześniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. „Coraz silniejsze oznaki hamowania”

Dalej Wstecz
Autor:

GR

Data publikacji:
25-10-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
GUS podał wrześniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. „Coraz silniejsze oznaki hamowania”
fot. Pixabay
Wzrosła o zaledwie 0,3 %, licząc rok do roku oraz o 3,5 % w ujęciu miesięcznym – znamy wrześniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Niepokojący jest spadek w segmencie inwestycji.

Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu tego roku produkcja budowlano montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o zaledwie 0,3 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,2%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3 % r/r.

We wrześniu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. produkcja była o 4,5% niższa dla większych robót inwestycyjnych (przed rokiem odnotowano wzrost o 1,7 %), a o 7,7 % wyższa dla robót remontowych (w 2021 r. wzrost wyniósł 8,4 %). – Zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 8,7%, natomiast zmniejszenie w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,3% oraz realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 4,9% – czytamy w opracowaniu GUS.

Analitycy PKO Reserach ocenili na Twitterze, że „produkcja budowlana wykazuje coraz silniejsze oznaki hamowania”. – Do spowolnienia tempa wzrostu r/r przyczyniają się wszystkie trzy segmenty, przy czym w inżynierii lądowej i robotach specjalistycznych obserwujemy spadki r/r. Poziom produkcji od kilku miesięcy spada w każdym segmencie i jak na razie nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Odmiana mogłaby przyjść wraz z uruchomieniem inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy – ocenili eksperci, nawiązując do tego, że Polska nie dostała środków z Brukseli na odbudowę gospodarki po pandemii, choć teoretycznie program został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Z kolei porównując dane za wrzesień i sierpień tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,5 % (rok temu odnotowano wzrost o 9,3 %). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja spadła o 5,9 %, licząc miesiąc do miesiąca.

W stosunku do sierpnia tego roku wzrosła wartość robót we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 7,7%, specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 0,6% oraz wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 0,2%.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5