Partner serwisu
Biznes i przemysł

Lafarge kupuje połowę energii ze źródeł odnawialnych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Lafarge kupuje połowę energii ze źródeł odnawialnych
fot. mat. pras.
Już 50 proc. energii zużywanej przez zakłady Lafarge w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki kolejnym umowom typu fizyczne PPA, które tym razem zostały podpisane z firmą KGAL, Lafarge przybliża się do osiągnięcia celu 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Podpisane umowy pozwalają na uzyskanie energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Krasinie (35,2 MW) oraz Rywałdzie (27 MW), co umożliwi zaspokojenie 50 proc. zużycia Lafarge. Umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) pozwala na zakup uzgodnionej ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł przez określony czas i za określoną cenę. Służy także osiągnięciu celów w zakresie dekarbonizacji.

- Dzięki umowom PPA, firmy mogą mieć zabezpieczone dostawy energii odnawialnej na bardzo niestabilnym rynku. Z kolei KGAL, może wykorzystywać umowy PPA do utrzymywania atrakcyjnych cen energii elektrycznej przez długi czas i tym samym wspierać generowanie zwrotów. Wybraliśmy Lafarge jako partnera nie tylko dlatego, że wspieramy wysiłki firmy na rzecz osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w zakresie dostaw energii elektrycznej, ale również dlatego, że jest to producent z branży cementowej, która ma duże zapotrzebowanie na energię – mówi Michael Ebner, dyrektor zarządzający KGAL Investment Management.

Osiągnięcie celu 50% energii odnawialnej stawia Lafarge w czołówce firm przemysłowych i budowlanych w Polsce pod względem wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Celem Lafarge jest osiągnięcie poziomu 100% energii pozyskanej z zielonych źródeł do 2030 roku.

- Bezpośrednie zakupy energii z farm wiatrowych wspierają rozwój tych źródeł w Polsce, gdyż zwiększają ich opłacalność, tym samym zachęcając inwestorów do ich budowy. To z kolei ma ogromny wpływ na zmianę miksu energetycznego i przyśpiesza procesy dekarbonizacji polskiej gospodarki. Widzimy potrzebę wsparcia oraz rozbudowania rozwiązań w zakresie umów w modelu PPA i zarządzania energią na poziomie krajowym, gdyż realizacja celów klimatycznych wymaga długofalowych rozwiązań w zakresie rozwoju umów PPA, na które rynek wciąż oczekuje - mówi Dawid Robak, CFO Lafarge w Polsce.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5