Partner serwisu
Biznes i przemysł

Mirbud ma budować fabrykę Izery

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
13-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
13-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Mirbud ma budować fabrykę Izery
fot. ElectroMobility Poland
Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki Izery. Zadanie ma realizować Mirbud. Podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Jak podano, w podpisanym liście strony wyraziły wolę realizacji kompleksowych robót budowlanych na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W efekcie powstać ma fabryka  samochodów elektrycznych, która będzie produkować 150 tys. samochodów rocznie. Zadanie będzie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Fabryka ma powstać w ciągu 23 miesięcy. 
Produkcja pojazdów elektrycznych Izera miałaby ruszyć w 2026 roku.

Strony mają jeszcze potwierdzić deklaracje zapisane w liście intencyjnym zawarciem umowy o generalne wykonawstwo. Ta ma być podpisana po uzyskaniu przez spółkę ElectroMobility Poland zgód korporacyjnych.

– Współpraca z polskim podmiotem, który ma 30-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji przemysłowych, jest gwarancją tego, że prace przy budowie zakładu produkcyjnego będą zrealizowane w najwyższym rynkowym standardzie i z dotrzymaniem harmonogramów inwestycji – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, cytowany w komunikacie.

– Wybór naszej spółki na generalnego wykonawcę jednej z największych realizowanych w naszym kraju inwestycji w branży motoryzacyjnej jest potwierdzeniem naszych kompetencji oraz pozycji rynkowej. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności naszych inżynierów oraz możliwości realizacyjne gwarantują wysoką jakość i terminowość wykonania prac budowlanych. Chcemy, aby ta realizacja była wizytówką nie tylko dla Śląska i miasta Jaworzno, ale by przez wiele lat służyła rozwojowi całego tego regionu i była symbolem polskiej elektromobilności – powiedział Jerzy Mirgos, prezes Mirbudu.

Spółka ElectroMobility Poland, której celem ma być wyprodukowanie polskiego samochodu elektrycznego powstała w 2016 roku. W projekt zaangażowały się m.in. spółki energetyczne. W spółkę zainwestował także Skarb Państwa.

Jesienią ub. roku raport na temat przedsięwzięcia związanego z polskim samochodem elektrycznym przedstawił NIK. Izba krytycznie odniosła się do postępów w jego realizacji, wskazując opóźnienia w stosunku do pierwotnego harmonogramu oraz małe zaawansowanie prac.

Projekt miał otrzymać wsparcie finansowe w ramach KPO. Niedawno minister funduszy i rozwoju informowało, że w ramach prowadzonej obecnie rewizji projektów zgłoszonych do KPO, szczególna uwaga zostanie poświęcona m.in. projektowi Izera. – Powstaje tu szereg pytań. Po pierwsze, czy to jest realizowalne, wobec faktu, że było dużo mówione, a bardzo mało zrobione.

Bardzo duża wokół tego jest zbudowana propaganda, a tak naprawdę proces inwestycyjny ruszył w mikroskali. Po drugie: trzeba wejrzeć w ten proces i zobaczyć, czy to się w ogóle Polsce opłaca – mówiła szefowa resortu w rozmowie z portalem gazeta.pl
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Raport gotowości do elektromobilności. Polska wśród krajów wschodzących

Inżynieria i innowacje

Raport gotowości do elektromobilności. Polska wśród krajów wschodzących

inf. pras. ALD Automotive/LeasePlan 20 stycznia 2024

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Raport gotowości do elektromobilności. Polska wśród krajów wschodzących

Inżynieria i innowacje

Raport gotowości do elektromobilności. Polska wśród krajów wschodzących

inf. pras. ALD Automotive/LeasePlan 20 stycznia 2024

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5