Partner serwisu
Biznes i przemysł

Offshore: GE Power i Polimex-Mostostal z dużym kontraktem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
19-01-2024
Źródło:
Rynek Infrastruktury/PAP Biznes

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Offshore: GE Power i Polimex-Mostostal z dużym kontraktem
fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, mat. pras.
Konsorcjum GE Power oraz Polimeksu-Mostostalu zdobyło kontrakt o wartości 514 mln euro na budowę przyłączy lądowych wraz z okablowaniem dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 2, którą powstanie w ramach projektu joint venture PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiego Ørsteda. Umowa ma zostać zrealizowana do 2028 roku. W reakcji na informację o zamówieniu znacząco wzrosła wartość akcji Polimeksu-Mostostalu.

Budowa farm wiatrowych na morzu może być kamieniem milowym w polskiej transformacji energetycznej. Istnieje ku temu wiele przesłanek – warunki w zakresie wietrzności na Morzu Bałtyckim są bardzo korzystne, a współczynnik capacity factor dla elektrowni wiatrowych na morzu jest znacznie wyższy aniżeli na lądzie. Obecnie wśród inwestycji offshore’owych w Polsce najbardziej zaawansowany jest projekt Baltic Power, który realizują ORLEN i kanadyjski Northland Power. Coraz szybciej w kierunku realizacji robót budowlanych zmierza projekt Baltica 2+3, realizowany przez PGE Polską Grupę Energetyczną i duńskiego Ørsteda, który należy do największych graczy w zakresie inwestycji w morską energetykę wiatrową na świecie.

– W tym roku przystępujemy do budowy lądowej stacji transformatorowej oraz lądowych linii eksportowych dla Baltica 2, czyli infrastruktury przyłączeniowej niezbędnej do wyprowadzenia 1,5 GW mocy z pierwszej naszej morskiej farmy wiatrowej. To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów od wyprowadzenia mocy z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Partnerzy projektu podpisali umowę z konsorcjum GE Power i Polimeksu-Mostostalu na budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej dla farmy wiatrowej Baltica 2. Wartość kontraktu przekracza 514 mln euro, przy czym na Polimex-Mostostal przypada blisko 185 mln euro, co przy obecnych kursach walut odpowiada niemal 807 mln zł. W reakcji na informację o zleceniu kurs akcji spółki wzrósł błyskawicznie z 3,84 zł do 4,21 zł. Umowa przewiduje budowę stacji najwyższych napięć 274/400 kV i lądowych linii eksportowych, łączących elektrownię wiatrową z siecią przesyłową tworzącą Krajowy System Elektroenergetyczny. Testy i uruchomienie nowo powstałej infrastruktury zaplanowano na lata 2026-2027.

Infrastruktura przyłączeniowa powstanie w rejonie miejscowości Osieki Lęborskie na Pomorzu – w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. Gmina Choczewo stanie się tym samym jednym z kluczowych miejsc w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski. Znajdzie się tutaj bowiem nie tylko infrastruktura przyłączeniowa kolejnych farm wiatrowych na morzu, ale również pierwsza w Polsce duża elektrownia jądrowa, złożona z trzech reaktorów AP100 produkcji Westinghouse Electric Company.

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Prezes CPK i jego zastępca odwołani

Polityka i prawo

Prezes CPK i jego zastępca odwołani

Redakcja 19 stycznia 2024

LOT z dotacją na rejsy do Sarajewa

Biznes i przemysł

LOT z dotacją na rejsy do Sarajewa

Mateusz Kieruzal 19 stycznia 2024

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Prezes CPK i jego zastępca odwołani

Polityka i prawo

Prezes CPK i jego zastępca odwołani

Redakcja 19 stycznia 2024

LOT z dotacją na rejsy do Sarajewa

Biznes i przemysł

LOT z dotacją na rejsy do Sarajewa

Mateusz Kieruzal 19 stycznia 2024

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5