Partner serwisu
Biznes i przemysł

ORLEN stawia największe w Europie morskie turbiny wiatrowe

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-07-2025
Ostatnia modyfikacja:
07-07-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Orlen

Podziel się ze znajomymi:

Grupa ORLEN wspólnie z Northland Power z sukcesem rozpoczęła instalację największych w Europie turbin wiatrowych o mocy 15 MW. W polskiej części Bałtyku stanął pierwszy wiatrak.

Grupa zapewnia, że to faktyczne otwarcie historii nowej gałęzi polskiej gospodarki – morskiej energetyki wiatrowej. Minuta pracy turbiny pozwoli wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia autobusu elektrycznego na dystansie 100 km. Turbiny zostały wyprodukowane przez duńską firmę Vestas, a ich elementy powstają między innymi w fabryce zlokalizowanej w Szczecinie. Morska farma wiatrowa Baltic Power już w przyszłym roku będzie w stanie pokryć 3 procent krajowego zapotrzebowania na energię.

– Rozpoczęliśmy kluczowy etap realizacji inwestycji, która realnie modernizuje polską energetykę. Dywersyfikacja źródeł wytwarzania i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych to długofalowe zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego, co ma szczególne znaczenie w dobie niestabilności geopolitycznej. Uwolniliśmy region od rosyjskich węglowodorów, a teraz otwieramy nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Realizacja inwestycji umożliwia nam zebranie doświadczeń, które wykorzystamy przy kolejnych morskich farmach wiatrowych zaplanowanych w naszej strategii. Nasze doświadczenie i zaangażowanie będzie także bezcenne dla całej gospodarki. Budowa morskiej energetyki wiatrowej, czyli jednego z najbardziej efektywnych i przewidywalnych odnawialnych źródeł, wspierającego moce konwencjonalne, pozwoli zbudować w Polsce stabilny, czysty i konkurencyjny miks energetyczny – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN.


Będzie 76 turbin

W ramach projektu Baltic Power zainstalowano już pierwsze z 76 turbin. Każda z nich jest w stanie wytwarzać energię wystarczającą do zasilenia wszystkich gospodarstw domowych w mieście wielkości Stalowej Woli czy Krosna. Wydajność pracy morskich turbin osiąga niemal 50%, to efektywności porównywalna do źródeł konwencjonalnych.

Wysokość wież przekracza 120 m, a całkowita wysokość turbiny wraz z fundamentami – 250 metrów. Część wież turbin Baltic Power została wykonana ze stali pochodzącej z recyklingu, to rozwiązanie pierwszy raz wykorzystane przy budowie farmy wiatrowej. Na wieżach zainstalowano gondole o rozmiarze trzypoziomowego domu, a do nich przymocowane łopaty mierzące 115 metrów i osiągające 43,7tys. m² powierzchni obrotu (to równowartość ponad 6 boisk piłkarskich).

– To ważny dzień dla polskiej energetyki. Z sukcesem przeprowadziliśmy pionierską operację instalacji największych turbin wiatrowych używanych obecnie w Europie. Budowa morskiej farmy jest gigantycznym wyzwaniem inżynieryjnym i operacyjnym, wymagającym między innymi koordynacji pracy nawet 15 różnych statków. To, co cieszy nas jednak szczególnie, to fakt, że projekt realizowany przez Grupę ORLEN i Northland Power obejmuje elementy produkowane lokalnie. Część gondol do naszych turbin powstaje w nowej fabryce Vestas w Szczecinie. To kolejne kluczowe elementy naszej farmy produkowane w Polsce, po konstrukcjach morskich stacji elektroenergetycznych, kablach lądowych czy elementach fundamentów – mówi Grzegorz Szabliński, prezes zarządu Baltic Power.

Prace instalacyjne turbin prowadzi mierzący 160 metrów statek typu jack-up. Dzięki zdolnościom załadunkowym sięgającym 11 000 ton statek może transportować 3 pełne turbiny składające się z sekcji wieżowych, gondoli i łopat. Jednostka ta w 2024 r. została specjalnie zmodernizowana i wyposażona w nowe dźwigi o udźwigu 1600 ton, aby móc instalować tak duże turbiny, jak te wykorzystywane w projekcie Baltic Power.

Dodatkowe prace w terenie

Jednocześnie na obszarze farmy kontynuowana jest instalacja fundamentów – monopali i elementów przejściowych. Trwają przygotowania do startu instalacji kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych. Jesienią planowana jest instalacja morskich stacji elektroenergetycznych.

Kontynuowane są również prace na lądzie, w tym budowa lądowej stacji elektroenergetycznej i ław kablowych. W kwietniu zakończyła się budowa bazy serwisowej w Łebie, która przez ok. 30 lat będzie siedzibą dla techników i ekip serwisowych. Obecnie obiekt w Łebie wspiera prace instalacyjne prowadzone przez ORLEN i Northland Power, a po zakończeniu budowy zmieni się w centrum koordynacji pracy całej farmy Baltic Power.

Uruchomienie farmy planowane jest na 2026 rok. Baltic Power będzie pierwszą farmą wiatrową dostarczającą do Polski energię z morza. Równolegle Grupa ORLEN planuje rozwój w partnerstwach kolejnych projektów o mocy ok. 5.5 GW. Morska energetyka wiatrowa jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju Grupy ORLEN, wspierającym proces zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji energetycznej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Biznes i przemysł

Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Damian Kelman 27 czerwca 2025

Terminal instalacyjny T5 pomoże w projekcie Ocean Winds

Intermodal i logistyka

Skomplikowany transport rur z Norwegii dotarł do Mrzeżyna

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Offshore: Komponenty do projektu Baltic Power już w produkcji

Biznes i przemysł

Terminal offshore w Świnoujściu opóźniony o pół roku

Biznes i przemysł

Pozostałe z wątku:

Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Biznes i przemysł

Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Damian Kelman 27 czerwca 2025

Terminal instalacyjny T5 pomoże w projekcie Ocean Winds

Intermodal i logistyka

Skomplikowany transport rur z Norwegii dotarł do Mrzeżyna

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Offshore: Komponenty do projektu Baltic Power już w produkcji

Biznes i przemysł

Terminal offshore w Świnoujściu opóźniony o pół roku

Biznes i przemysł

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5