Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Polimex Mostostal zamknął rok 2023 ze stratą

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
02-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
02-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Polimex Mostostal zamknął rok 2023 ze stratą
fot. GDDKiA
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal ma 123 mln zł straty netto za 2023 rok. Rok wcześniej Grupa raportowała zysk. Jak podano, na wyniki finansowe największy wpływ miały kontrakty z sektora energetyki.

Przychody operacyjne Grupy za rok 2023 wyniosły 3,014 mld zł wobec 3,784 mld zł w 2022 roku. EBITDA wyniosła za 2023 r. -73 mln zł i była niższa o 280 mln zł w porównaniu z wynikami za rok 2022. Wynik netto zamyka się kwotą -123 mln zł w stosunku do 254 mln zł zysku w roku 2022 r.

– Na spadek poziomów wyników za 2023 rok wpływ miało wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a przede wszystkim konsekwencje wojny za naszą wschodnią granicą, na kontraktach wycenianych jeszcze przed atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – mówi Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal cytowany w komunikacie. Dodaje, że największym wyzwaniem w minionym roku były negocjacje terminów i waloryzacji realizowanych kontraktów, a także niestabilna sytuacja na rynku materiałów budowlanych, wzrost cen usług i niedobory wykwalifikowanej siły roboczej.

– Na ujemny poziom EBIDTA za 2023 rok jako efekt wskazanych powyżej czynników praktycznie w całości ma wpływ wynik segment Energetyka – tłumaczy prezes wyjaśniając, że chodzi o przeszacowanie budżetu kosztów projektu Czechnica -102 mln zł, a także projektu Dolna Odra - 124 mln zł.

- Wychodzimy na rynek z nową ofertą, która docelowo prowadzi do postania odrębnego segmentu biznesowego. We współpracy z czeskim partnerem Tedom Group (joint venture) uruchomiliśmy spółkę Polimex Energo, która wspiera transformację energetyczną w Polsce – zapowiada Krzysztof Figat.

Przypomina, że w lipcu 2023 r. Polimex zawarł największy w swojej historii kontrakt (w konsorcjum) Olefiny III z Orlen (kwota przypadająca na PM to 3,430 mld zł). Wśród innych ważnych kontraktów wymienia m.in. umowę z Grupą PGE i Ørsted na realizację projektu offshorowego budowy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2 (849 mln zł). Polimex traktuje go jako punkt startowy do projektów offshor’owych w Polsce. – Przeszliśmy proces selekcji amerykańskiego giganta Westinghouse i Mostostal Siedlce - spółka z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal została wybrana do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – dodaje prezes Grupy.

- Nowe projekty dają nam w dłuższej perspektywie szanse zwiększenia unikalnych kompetencji załogi, a przede wszystkim wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa – stwierdza.

Portfel zamówień Polimeksu na koniec 2023 roku wynosił pond 9 mld zł, co jest wartością o 73 proc. większa rok do roku, a jednocześnie największą w historii firmy.

Największy udział w portfelu mają kontrakty z segmentu Nafta, Chemia i Gaz, na drugim miejscu jest dotychczasowy lider, czyli energetyka. Rośnie także rola projektów z zakresu budownictwa przemysłowego – ich udział rok do roku wzrósł niemal dwukrotnie (z 372 mln zł do 685 mln zł) – Polimex będzie realizował m.in. hangar LOT AMS w Rzeszowie-Jasionce za 200 mln zł.

Przychody ze sprzedaży zagranicznej Polimeksu wynoszą 809 mln zł, co stanowi 27 proc. całkowitych przychodów Grupy.

Polimex jest wykonawcą m.in. obwodnicy Grzymiszewa w woj. wielkopolskim. Niedawno zawarł także umowę na realizację obwodnicy Ciechanowca. 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Redan przekształca się w operatora logistycznego

Intermodal i logistyka

Torpol pokazuje bardzo dobre wyniki po trudnym 2023 roku

Biznes i przemysł

Unibep odnotował stratę za 2023 rok

Biznes i przemysł

ZUE skokowo poprawiło wyniki finansowe

Biznes i przemysł

ZUE skokowo poprawiło wyniki finansowe

Mikołaj Kobryński 05 marca 2024

Zobacz również:

Redan przekształca się w operatora logistycznego

Intermodal i logistyka

Torpol pokazuje bardzo dobre wyniki po trudnym 2023 roku

Biznes i przemysł

Unibep odnotował stratę za 2023 rok

Biznes i przemysł

ZUE skokowo poprawiło wyniki finansowe

Biznes i przemysł

ZUE skokowo poprawiło wyniki finansowe

Mikołaj Kobryński 05 marca 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5