Partner serwisu
Biznes i przemysł

Polska debiutuje na SEMICON Taiwan 2023

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

Po raz w pierwszy w historii Polska pojawiła się na prestiżowych targach półprzewodników na Tajwanie. Obecność na imprezie i wynikające z niej ewentualne rezultaty biznesowe rodzą szansę na rozbudowę tego strategicznego sektora gospodarki w Polsce, awans naszego kraju w globalnym łańcuchu wartości, a w rezultacie rozbudowę infrastruktury obsługującej ten sektor, m. in. lotniczych łańcuchów dostaw.

Targi SEMICON Taiwan 2023, które odbywały się w dniach od 6 do 8 września tego roku w Tajpej, są najważniejszą imprezą branży półprzewodnikowej na Wyspie. Za sprawą kluczowego znaczenia Tajwanu, a dokładniej tajwańskich firm na czele z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) dla globalnego łańcucha dostaw produktów półprzewodnikowych, takich jak chipów, impreza należy również do najważniejszych na świecie.

W tym roku po raz pierwszy w 27-letniej historii imprezy, na targach pojawiło się stoisko Polski. Pawilon naszego kraju był nie tylko największy spośród prawie 2,5 tys. stoisk zajmowanych przez 700 wystawiających się firm i instytucji, ale również zajmował centralne miejsce w goszczącej imprezę hali TaiNEX w centrum Nangang Expo.

Szansa na awans w łańcuchu wartości

Debiut Polski w imprezie branżowej na Tajwanie ma miejsce w momencie, gdy w naszym kraju krystalizuje się rodzimy klaster innowacyjnych firm i instytucji technologicznych, a kilka miesięcy temu w czerwcu, jeden z światowych gigantów big tech, firma Intel, ogłosił decyzję o zainwestowaniu we Wrocławiu 4,6 mld dolarów w budowę ośrodka budującego oraz testującego chipy.

Z kolei szczególnie od czasu pandemii koronawirusa, Tajwan wymiernie zwiększył zainteresowanie inwestowaniem w Regionie Europie Środkowo-Wschodniej (CEE), który władze w Tajpej postrzegają jako bramę do Unii Europejskich, oraz region, w którym szereg krajów reprezentuje zbliżone wartości polityczne, oparte na poszanowaniu demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i oporu przed agresywnymi zapędami dużych sąsiadujących państw autorytarnych. W ubiegłym roku  Tajwan zainaugurował działalność Funduszu Inwestycyjnego dla Europy Środkowej i Wschodniej , który ma za zadanie jeszcze bardziej zwiększyć obecność ekonomiczną firm z Wyspy w naszym regionie.  Jednym z ważnych beneficjentów zwiększenia inwestycji Tajwanu jest blisko sąsiadująca z Polską Litwa . W szczególnym obszarze zainteresowania europejskich podmiotów jest uczestnictwo w łańcuchu dostaw oraz łańcuchu wartości przemysłu półprzewodników.

Wszystkie te zmiany otwierają przed Polską historyczną szansę na awans w globalnym łańcuchu wartości, ale także mogą stanowić nowy rozdział w inwestowaniu oraz pozyskiwaniu inwestycji w Azji. Wystarczy wspomnieć, iż przez lata, wielu polityków inwestowanie w Azji widziało głównie przez pryzmat sprzedaży polskich płodów rolnych, w tym osławionych polskich jabłek, a uczestnictwo w łańcuchu dostaw i wartości najbardziej zaawansowanych produktów technologicznych świata, jakimi są półprzewodniki, wydawało się czymś nieosiągalnym.

Razem z najlepszymi

Pawilon Polski powstał wspólnymi siłami we współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz. W tajwańskiej kulturze biznesowej, przykładającej wielką rolę do budowania zaufania opartego na osobistych kontaktach, kluczowa była obecność i praca biura PAIH na Tajwanie, kierowanego przez obecnego przez lata na wyspie dyrektora Łukasza Lanskiego. Rezultatem starań była obecność w wydarzeniu przyciągającym liderów światowego biznesu - impreza przyciągnęła m. in. prezesów firm TSMC, Google czy Tokyo Electron.

Szansę na pogłębioną prezentację dotyczącą inwestowania w Polsce, a także prezentację wystawiających się firm z Polski, umożliwiającą dotarcie do potencjalnych tajwańskich kontrahentów stanowiło odbywające się 8 września Polsko-Tajwańskie Seminarium Inwestycyjno-Biznesowe przy SEMICON Taiwan 2023.

Seminarium przyciągnęło przedstawicieli najważniejszych firm z Tajwanu, co pozwala mieć nadzieję na przyszłą obecność inwestorów z Wyspy w naszym kraju. Jak pokazuje praktyka biznesowa, firmy technologiczne szczególnie chętnie rozwiajają się w strukturze klastrowej i obecność jednej marki stanowi impuls do pojawienia się kolejnych.

SEMICON przez pryzmat łańcuchów dostaw i rynku lotniczego

Ewentualne pojawienie się inwestycji z Tajwanu w Polsce, to nie tylko nowa jakość dla branży zaawansowanych technologii, ale również dla jej otoczenia biznesowego. Jednym z sukcesów tajwańskiego giganta TSMC był wyprzedzający niegdysiejsze standardy branży model biznesowy, zrywający z integracją wertykalną produkcji na rzecz ekspansji horyzontalnej. W latach 90-tych ubiegłego stulecia nieznana firma z nieznanego na mapie technologii Tajwanu zyskiwała zamówienia dzięki temu, iż swój sukces biznesowy ściśle wiązała z sukcesem biznesowym swoich klientów, mimochodem tworząc skomplikowany łańcuch dostaw, w którym funkcjonuje szereg kluczowych firm, z czego żadna nie jest w stanie zdominować produkcji.

Obsługa tego łańcucha dostaw jest jednym z motorów napędzających współczesną branżę cargo lotniczego, a ewentualne opóźnienia dostaw stają się bardzo bolesne, o czym przekonała się w czasie pandemii m. in. europejska branża motoryzacyjna. Równie ważną, jeśli nie ważniejszą niż transport cargo lotniczego rolą lotnictwa, jest obsługa wymiany talentów przekładająca się na wymianę myśli, doświadczeń czy edukację. Bardzo ważnym elementem polskiej oferty inwestycyjnej dla firm z Tajwanu jest obecność w naszym kraju 1,2 mln studentów, 20 proc. z nich studiujących na kierunkach technicznych i inżynieryjnych. Elementem pozytywnie wyróżniającym nasz kraj jest wysoki odsetek kobiet wśród absolwentów tych kierunków.

- Polskę i Tajwan łączą podobne wartości inwestowania w młodzież oraz przygotowania młodzieży do wspólnych wyzwań - mówił podczas seminarium inwestycyjnego Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych, dodając iż obecność na SEMICON jest już kolejnym spotkaniem polsko-tajwańskim na płaszczyźnie edukacji i obecnie relacje międzypaństwowe wchodzą na etap realizacji projektów, takich jak Centrum Kompetencji Półprzewodników. Rośnie również współpraca pomiędzy polskimi i tajwańskimi ośrodkami akademickimi, co może mieć przełożenie na zwiększenie wymiany studentów.

- Europejskiej branży półprzewodników istnieje niedostateczna liczba talentów i Polska jest w doskonałej pozycji by wypełnić te braki - mówił z kolei Laith Altimime, prezydent SEMI Europe. Wszystkie te elementy mogą stanowić ważny impuls zarówno do rozbudowy infrastruktury lotniczej, jak również do lepszego skomunikowania lotniczego Polski i Tajwanu. W lipcu tego roku, Shing-Hwang Kao, prezydent China Airlines, przewoźnika narodowego Tajwanu, potwierdził, iż Polska znajduje się na liście kolejnych kierunków w Europie, do których chce latać tajwański przewoźnik.

Osoba stojąca za organizacją kilku lotów czarterowych pomiędzy Polską i Tajwanem, Jimmy Lin, prezydent Grupy Lin’s Education Management  zdradził w rozmowie z Rynkiem Lotniczym w czerwcu 2021 roku , że zarówno przedstawiciele China Airlines, jak i EVA Airways odwiedzali lotnisko Chopina i prowadzili badania na temat uruchomienia rozkładowych lotów do Warszawy.

Przyszłość pokaże, czy pierwsze w historii uczestnictwo w SEMICON Taiwan przełoży się na inwestycje i kontakty handlowe. “Zaufanie” to słowo, które wielokrotnie przywołuje Morris Chang, założyciel TSMC i słowo, które wielokrotnie pojawiało się w rozmowach w kuluarach imprezy. Polskie instytucje deklarują, że dołożą starań, by zaufanie wypracować. -Targi SEMICON do dla nas dopiero początek pracy, mówi Lanski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kaczmarzyk: Latanie z Chopina jest zyskowne

Biznes i przemysł

Kaczmarzyk: Latanie z Chopina jest zyskowne

Mateusz Kieruzal 21 września 2023

Lotnisko Chopina: Blisko 2 mln pasażerów w sierpniu i nowy dzienny rekord!

Biznes i przemysł

LOT: Letnie miesiące są w tym roku rekordowe

Biznes i przemysł

LOT: Letnie miesiące są w tym roku rekordowe

Roman Czubiński 19 września 2023

Prognoza ULC korzystna dla portów regionalnych. Ponad 10 mln na trzech lotniskach

Intermodal i logistyka

ULC. 96 mln pasażerów 2040 r. Optymistyczne prognozy dla rynku

Intermodal i logistyka

Nowe połączenie drogowe CEVA Logistics na trasie Chiny – Pakistan

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kaczmarzyk: Latanie z Chopina jest zyskowne

Biznes i przemysł

Kaczmarzyk: Latanie z Chopina jest zyskowne

Mateusz Kieruzal 21 września 2023

Lotnisko Chopina: Blisko 2 mln pasażerów w sierpniu i nowy dzienny rekord!

Biznes i przemysł

LOT: Letnie miesiące są w tym roku rekordowe

Biznes i przemysł

LOT: Letnie miesiące są w tym roku rekordowe

Roman Czubiński 19 września 2023

Prognoza ULC korzystna dla portów regionalnych. Ponad 10 mln na trzech lotniskach

Intermodal i logistyka

ULC. 96 mln pasażerów 2040 r. Optymistyczne prognozy dla rynku

Intermodal i logistyka

Nowe połączenie drogowe CEVA Logistics na trasie Chiny – Pakistan

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5