Partner serwisu
Biznes i przemysł

Produkcja budowlano-montażowa w październiku: mniej inwestycji, więcej remontów

Dalej Wstecz
Autor:

GR

Data publikacji:
23-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Produkcja budowlano-montażowa w październiku: mniej inwestycji, więcej remontów
fot. Pixabay
Wzrosła o 15,6 % r/r w przypadku prac remontowych, ale spadła o 3,3 % w przypadku robót inwestycyjnych – znamy październikowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.

Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. W październiku tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce 3,9 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,1 %, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,7% r/r.

W październiku w przypadku większych robót inwestycyjnych produkcja spadła o 3,3% r/r (przed rokiem odnotowano wzrost o 5,1%), a wzrosła o 15,6% w przypadku prac remontowych (w 2021 r. wzrost wyniósł 2,5%). – Zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków - o 8,9%, a także dla jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 5,1%. Z kolei w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, wartość ta ukształtowała się na poziomie sprzed roku – czytamy w analizie.

Z kolei porównując dane za październik i wrzesień tego roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 4% (rok temu odnotowano wzrost o 0,3%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 5%, licząc miesiąc do miesiąca.

W stosunku do września 2022 roku wzrosła sprzedaż wśród podmiotów wykonujących prace budowlane specjalistyczne (o 9,7%) oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4,6%), podczas gdy odnotowany został spadek w przypadku przedsiębiorstw specjalizujących się we wznoszeniu budynków (o 1,2%).

Eksperci PKO Research ocenili na Twitterze, że „produkcja budowlana odbiła po słabym wrześniu przy nieujemnych dynamikach we wszystkich składowych, jak budowa budynków, roboty inżynieryjne czy roboty specjalistyczne”. – Pomimo wyższej dynamiki średnioterminowy trend jest nieubłagany i zmierza w dół, a szczyt wartości produkcji sektor budowlany w obecnym cyklu ma już dawno za sobą. Na powrót do wzrostów poczekać będzie trzeba na uruchomienie inwestycji publicznych oraz napływ funduszy unijnych – czytamy w poście.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5