– CEMEX w Polsce raportuje swoje działania pozafinansowe już od siedmiu lat. Z każdym kolejnym Raportem stawiamy sobie za cel jeszcze lepsze przygotowanie materiału o naszej firmie i działaniach na polu zrównoważonego rozwoju. We wszystkich Raportach chcemy w transparentny sposób pokazać, jak realizujemy nasze zobowiązania, podejmowane w porozumieniu z naszymi interesariuszami – mówi Izabella Rokicka, Dyrektor Komunikacji i Public Affairs, Europa i Polska, Członek Zarządu CEMEX Polska.
Korzyści wynikające z publikowania Raportów zrównoważonego rozwoju W raportowaniu pozafinansowym widzimy ogromną wartość – mówi Izabella Rokicka. – Jest to nie tylko zebranie w jednym miejscu wszystkich działań, jakie podejmujemy w ramach odpowiedzialności społecznej, ale także materiał, którym chętnie dzielimy się ze swoim otoczeniem. Jako firmie odpowiedzialnej społecznie zależy nam, aby w transparentny sposób pokazać swój biznes i decyzje, które podejmujemy. Chcemy również zapewnić swoich interesariuszy o kontynuowaniu dotychczasowych działań i podejmowaniu nowych zobowiązań. Wsłuchując się w to, co nasi interesariusze mówią na spotkaniach dialogowych, podejmujemy odpowiednie działania – dodaje.
Proces powstawania RaportuJak podkreśla Izabella Rokicka, CEMEX Polska cały czas dąży do doskonałości w obszarze raportowania, obserwując, jak robią to inne firmy oraz stara się włączać najlepsze praktyki do swoich kolejnych publikacji. Raporty CEMEX Polska opracowywane są zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi GRI (Global Reporting Initiative) i powstają przy udziale różnych grup interesariuszy, do których są kierowane – pracowników, przedstawicieli lokalnych społeczności, partnerów Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” oraz ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
CEMEX Polska regularnie prowadzi dialog z otoczeniem, aby zebrać aktualne informacje zwrotne i oczekiwania od swoich interesariuszy. Realizuje to poprzez: spotkania otwartego dialogu zarządu z pracownikami, dialog z interesariuszami w kluczowych zakładach firmy, a także – od zeszłego roku – dialog z ekspertami branżowymi. Do dyskusji o zrównoważonym rozwoju w branży budowlanej firma zaprosiła przedstawicieli stowarzyszeń branżowych i biznesowych, instytucji naukowych, jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskowe i bezpieczne miejsce pracy oraz klientów i organizacje pozarządowe. Celem tego spotkania było zebranie rekomendacji działań w kluczowych dla firmy obszarach, jak Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość”, zdrowie i bezpieczeństwo czy raportowanie pozafinansowe. Na końcu procesu raportowego, materiał poddawany jest audytowi zewnętrznemu.
Adresaci i komunikacja RaportuRaporty, które wydajemy, dedykowane są szerokiemu gronu odbiorców – pracownikom firmy, społecznościom i władzom lokalnym, klientom, dostawcom, instytucjom naukowym, liderom opinii, stowarzyszeniom branżowym. Staramy się, aby każda z tych grup znalazła interesujące dla siebie informacje o naszej firmie – mówi Izabella Rokicka.
Podkreśla, że dla CEMEX Polska bardzo ważna jest komunikacja Raportów. – Zależy nam na tym, by każdy z interesariuszy dowiedział się o wydawanej przez nas publikacji – mówi. Dlatego, po wydaniu Raportu zrównoważonego rozwoju, firma prowadzi kampanię promocyjną skierowaną do interesariuszy. Pracownicy są informowani poprzez wewnętrzne kanały komunikacji i media społecznościowe.
W przypadku pozostałych interesariuszy, Raport przekazywany jest bezpośrednio na spotkaniach dialogowych, odbywających się w cementowniach należących do CEMEX Polska. – Istotne jest dla nas, aby nasi najważniejsi partnerzy otrzymali publikację osobiście i mieli możliwość bezpośredniego podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami i opiniami.
W tym roku oprócz tradycyjnej publikacji w wersji drukowanej, stworzyliśmy też stronę internetową dedykowaną naszemu najnowszemu Raportowi – informuje Izabella Rokicka. Dzięki formie online, każdy z interesariuszy może w szybki i łatwy sposób pobrać treści Raportu z najbardziej interesującego go obszaru.
Proces Raportowania, a wartość dla firmyW raportach finansowych nie są publikowane aspekty związane z reputacją czy zaufaniem, natomiast w raportach zrównoważonego rozwoju kwestie związane choćby z zarządzaniem ryzykiem, podejściem firmy do ochrony środowiska czy kwestie etyczne są transparentnie przedstawione – mówi Izabella Rokicka. W Raportach Zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska prezentuje m.in. stan realizacji zobowiązań wobec środowiska i interesariuszy oraz informuje o nowych zobowiązaniach, które chce realizować w kolejnych latach.
Bardzo cieszy nas fakt, że z roku na rok rośnie liczba firm z branży budowlanej, które decydują się na pokazanie swoich działań w raportach społecznych. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to standardem i firmy z naszej branży będą widzieć w tym coraz większą wartość dla siebie i otoczenia – dodaje.