Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Unibep ma ponad 76 mln zł zysku netto

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
03-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
03-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Unibep ma ponad 76 mln zł zysku netto
fot. GDDKiA
Grupa Unibep opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. Wypracowała 455,9 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza spadek rok do roku o 13 proc. Zysk EBITDA ukształtował się na poziomie 105,9 mln zł w porównaniu z 19,7 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 76,3 mln zł wobec 4,4 mln zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Jak poinformowano, ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe I kwartału 2024 roku miały zdarzenia jednorazowe, związane z przekwalifikowaniem i wyceną gruntów należących do spółek zależnych Unidevelopment. Związany z tym dodatni wpływ na wyniki netto wyniósł 81,2 mln zł.

- Zyski operacyjne Grupy, po oczyszczeniu z wpływu wspomnianych zdarzeń jednorazowych, pozostają praktycznie neutralne, a skorygowana strata operacyjna wynosi jedynie -1,3 mln zł. W obliczu strat odnotowanych w IV kwartale 2023 roku stanowi to istotny krok w procesie poprawy rentowności operacyjnej oraz wzmocnienia pozycji gotówkowej firmy. Dynamika tej poprawy przewyższa założenia przedstawione w sprawozdaniu za 2023 rok – mówi Dariusz Blocher, prezes Zarządu Unibep SA.

W I kwartale 2024 roku Grupa Unibep pozyskała w segmencie budowlanym kontrakty o łącznej wartości ok. 0,6 mld zł. Tym samym, według stanu na 31 marca 2024 roku, portfel do realizacji na kolejne okresy wyniósł ok. 3,8 mld zł wobec 3,6 mld zł na 31 grudnia 2023 roku. Wartość kontraktów oczekujących na podpisanie, gdzie oferta firmy zajmuje pierwsze miejsce w postępowaniu ofertowym, wynosi ponad 0,8 mld zł. Dodatkowo w kwietniu i maju 2024 z grupy wskazanych kontraktów oczekujących na podpisanie pozyskano nowe zamówienia o łącznej wartości 0,37 mld zł.

Jak zapowiada zarząd spółki, Grupa Unibep będzie kontynuować selektywną politykę doboru kontraktów w segmentach budowlanym i modułowym. Taka polityka może nieco spowolnić dynamikę rozwoju tych segmentów, jednak przyczyni się do poprawy rentowności operacyjnej w przyszłych okresach sprawozdawczych.

W ocenie zarządu w dalszym ciągu największe perspektywy w zakresie kontraktacji stoją przed obszarami infrastruktury oraz sektora energetyczno-przemysłowego.

W obszarze infrastruktury wartość kontraktów podpisanych już w 2024 roku, wg stanu na dzień 31 marca 2024 roku wyniosła 0,4 mld zł, a kontraktów oczekujących na podpisanie wynosi obecnie kolejne 0,36 mld zł, w tym projekt i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Białystok Północ (bez węzła) – węzeł Dobrzyniewo (z węzłem). Po podpisaniu pozostałych kontraktów portfel zleceń z tego obszaru wyniesie ok. 2,12 mld zł. Jak zapowiedziano, w okresie kilku najbliższych kwartałów działalność obszaru infrastruktury będzie się koncentrowała na wykorzystaniu potencjału związanego z dywersyfikacją geograficzną oraz zwiększeniu udziału dużych kontraktów w portfelu zleceń.

W pierwszym kwartale Unibep odnotował niższą rentowność rentowność brutto ze sprzedaży z 3,7% do 1,8%. Wpływ na to miała wycena kontraktów budowanych – zgodnie z zasadą ostrożności – na których oszacowano straty w poprzednim okresie sprawozdawczym zakończonym w dniu 31 grudnia 2023 roku. Straty te obciążyły jednorazowo wyniki IV kwartału 2023 roku poprzez utworzenie stosownych rezerw z neutralnym wynikowo wpływem na kolejne kwartały, w tym na I kwartał 2024 roku – informuje spółka. W analogicznym okresie poprzedniego roku zjawisko to miało charakter marginalny.

Obniżenie marży dotyczy sektorów energetyczno-przemysłowego (z 5,5% do -5,1%) oraz kubaturowego (z 4,1% do 3,4%). W przypadku sektora infrastruktury nastąpił wzrost marży brutto ze sprzedaży ze straty na poziomie -2,9% do zysku 4,3%.

- W ostatnich miesiącach wykonaliśmy dużą pracę wewnątrz organizacji: wzmocniliśmy akwizycję, współpracę z działami wsparcia i nadzór na budowach. Jesteśmy w trakcie przebudowy systemu kontroli finansowej i wzmacniania procesów kontroli operacyjnej oraz zarządzania ryzykiem. Pierwsze dobre efekty naszej pracy już widać. Dlatego według naszych szacunków wynik operacyjny Unibep SA, liczony jako % od sprzedaży, powinien w całym 2024 roku mieścić się w przedziale 1% – 1,5%, czyli być zgodny z wcześniejszym deklaracjami. Jest to oczekiwana rentowność bez zdarzeń nadzwyczajnych związanych z przeszacowaniem składników majątku – mówi Dariusz Blocher, cytowany w komunikacie.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

ZUE poprawiło przychody i marżę

Biznes i przemysł

ZUE poprawiło przychody i marżę

Redakcja 16 maja 2024

Gigantyczna strata łódzkiego lotniska w 2023 roku

Biznes i przemysł

Polimex Mostostal zamknął rok 2023 ze stratą

Biznes i przemysł

Redan przekształca się w operatora logistycznego

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

ZUE poprawiło przychody i marżę

Biznes i przemysł

ZUE poprawiło przychody i marżę

Redakcja 16 maja 2024

Gigantyczna strata łódzkiego lotniska w 2023 roku

Biznes i przemysł

Polimex Mostostal zamknął rok 2023 ze stratą

Biznes i przemysł

Redan przekształca się w operatora logistycznego

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5