Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Wykonawcy drogowi mają waloryzację z limitem 15 proc.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
12-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Wykonawcy drogowi mają waloryzację z limitem 15 proc.
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad finalizuje podpisywanie aneksów waloryzacyjnych do umów budowlanych. Limity indeksacji cen będzie wynosił 15, a nie jak do tej pory 10 proc. 

Aneksy są efektem decyzji rządu z 30 października br. zwiększającej finansowanie Programu budowy dróg krajowych o 2,7 mld zł. Podpisywanie drugiej tury aneksów zaplanowano przy okazji spotkania inwestora z wykonawcami drogowymi odbywającego się 12 grudnia w Józefowie.

W sumie przygotowano 97 umów zmieniających kontrakty aneksów (w praktyce większość z nich została podpisana przed rozpoczęciem spotkani, pozostałe zostaną dopięte jeszcze we wtorek po zakończeniu branżowej dyskusji). Mają one przyczynić się do tego, jak mówił Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, żeby „płynność firm była na zadowalającym poziomie”, a w dalszej kolejności, by „była przenoszona na partnerów biznesowych”.

– Mamy ponad 100 realizowanych inwestycji drogowych. Zależy nam, żeby to kontynuować, żeby firmy mogły wykonywać tę robotę w sposób należyty – mówił podczas spotkania z wykonawcami Tomasz Żuchowski.

Przypomnijmy, to kolejna waloryzacja związana przede wszystkim ze wzrostem cen po wybuchu wojny w Ukrainie. W pierwszym etapie limit został podniesiony z 5 do 10 proc. To okazało się niewystarczające. Organizacje branżowe wskazywały, że aby zrównoważyć faktyczny wzrost cen, limit waloryzacji powinien wynosić 20 proc. Ostatecznie kompromisowym rozwiązaniem jest 15 proc. przy zachowaniu – tak jak dotychczas – podziału ryzyka pół na pół między inwestorem i wykonawcą.

– Temat waloryzacji w tym i zeszłym roku był odmieniany przez wszystkie przypadki. Cieszę się, że udało się w tym roku tę waloryzację 2.0 od strony formalnej i prawnej zrealizować – powiedziała Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. – To duża sprawa i za to jako organizacja zrzeszająca firmy bardzo dziękujemy – dodała.

– Nasze ambicje na pewno są dużo wyższe – powiedział odnosząc się do nowego limitu prezes Budimeksu Artur Popko. Dodał jednak: - W wielu przypadkach nam to mocno pomogło – przyznał. 

Przedstawiciele branży wykonawców odnieśli się także do najbliższej przyszłości. – Największym wyzwaniem jest kontraktacja i utrzymanie backlogów – powiedział Artur Popko. – Zauważamy, że mamy bardzo agresywny system ofertowania, wszystkie firmy walczą o kontrakty – mówił prezes Budimeksu zwracając uwagę, że obecnie trwa trudny okres wyborczy, a w najbliższej przyszłości czekają nas kolejne wybory. – Chciałbym prosić, żebyśmy nie spowolnili tego tempa, żeby ono było utrzymane – powiedział.

W podobnym tonie wypowiedział się Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Jak wskazał, kluczowe dla branży jest utrzymanie poziomu nakładów oraz planowanych harmonogramów inwestycyjnych. Branża ma obawy, że zmiany polityczne mogą na jakiś okres zawiesić lub spowolnić procesy inwestycyjne. – Stabilność i przewidywalność finansowania jest dla nas sprawą kluczową – powiedział szef PZPB.

Dodał, że branża musi się szykować na kumulację inwestycji w kolejnych latach, a to oznacza m.in. trudności z dostępem do pracowników. – Dla nas okres najbliższych kilku lat będzie trudny – powiedział Jan Styliński.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

W waloryzacji chodzi o równowagę stron

Polityka i prawo

W waloryzacji chodzi o równowagę stron

Redakcja 24 października 2023

Czy dobre wyniki branży budowlanej podważają rozmowy o waloryzacji?

Biznes i przemysł

NIK skontrolowała realizację tunelowego odcinka POW

Biznes i przemysł

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

W waloryzacji chodzi o równowagę stron

Polityka i prawo

W waloryzacji chodzi o równowagę stron

Redakcja 24 października 2023

Czy dobre wyniki branży budowlanej podważają rozmowy o waloryzacji?

Biznes i przemysł

NIK skontrolowała realizację tunelowego odcinka POW

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5