Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Zwiększenie limitu pomocy de minimis i nowe zasady udzielania wsparcia gwarancyjnego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
21-06-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Zwiększenie limitu pomocy de minimis i nowe zasady udzielania wsparcia gwarancyjnego
Bank Gospodarstwa KrajowegoBank Gospodarstwa Krajowego
BGK wprowadza do oferty gwarancji dla przedsiębiorców ważne zmiany, m.in. zwiększa limit pomocy de minimis do 300 tys. euro i rozszerza grono odbiorców o firmy transportowe. Modyfikacje wynikają z dostosowania do nowych zasad wprowadzonych przez Komisję Europejską.

Od początku maja 2024 r. przedsiębiorca, który zabezpiecza gwarancją BGK swój kredyt, leasing lub pożyczkę leasingową może korzystać z pomocy de minimis na jeszcze lepszych zasadach. Zmiana dotyczy: gwarancji de minimis, Biznesmax Plus z dotacjami, Ekomax, gwarancji dla sektora rolnego oraz gwarancji dla transakcji leasingowych.

W porównaniu do poprzednich warunków obecnie obowiązuje:
  • zwiększona do kwoty 300 tys. euro całkowita kwota pomocy de minimis przyznawanej jednemu przedsiębiorcy,
  • nowy okres brany pod uwagę przy określaniu wykorzystania limitu pomocy de minimis przez jednego przedsiębiorcę tj. 3 lata, zamiast 3 lat podatkowych,
  • zrównanie limitu pomocy de minimis przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w drogowym transporcie towarów z pozostałymi rodzajami działalności,
  • możliwość korzystania z pomocy de minimis w przypadku nabycia środka transportu przez przedsiębiorców prowadzących działalność zarobkową w drogowym transporcie towarów,
  • dopuszczenie do korzystania z pomocy de minimis przedsiębiorców z sektora przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury.
Programy gwarancyjne BGK umożliwiają wsparcie w finansowaniu przedsiębiorców już od ponad 10 lat. Szczególnie w czasach kryzysu wywołanego pandemią czy wojną w Ukrainie były one bardzo intensywnie wykorzystywane. Duże zainteresowanie w tym czasie doprowadziło do wykorzystania dostępnego limitu pomocy de minimis przez jednego przedsiębiorcę. W związku z tym firmy miały mocno ograniczone możliwości otrzymania tego typu wsparcia. Gdy tylko Komisja Europejska wydała odpowiednie rozporządzenie, rozpoczęliśmy prace nad jak najszybszym dostosowaniem warunków naszych gwarancji do nowych zasad. Skupiliśmy się na sprawnym wprowadzeniu tych zmian wiedząc, że są one bardzo korzystne dla przedsiębiorców i pozwalają na wykorzystanie wsparcia gwarancyjnego i dotacyjnego w szerszym zakresie niż dotychczas – mówi Piotr Natkański, dyrektor Biura Rozwoju i Relacji Biznesowych w BGK.

Dzięki tym zmianom możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie gwarancji BGK do zabezpieczenia finansowania udzielanego przedsiębiorcom z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Modyfikacje pozwalają również na korzystanie z dotacji na spłatę kapitału kredytu lub odsetek, które przedsiębiorca może otrzymać, gdy korzysta z wybranych gwarancji BGK jako zabezpieczenia spłaty kredytu (np. Biznesmax Plus z dotacjami).

Więcej informacji o gwarancjach i dotacjach do odsetek i kapitału kredytu znajduje się na stronie internetowej banku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kompromis w BGK

Polityka i prawo

Kompromis w BGK

Mikołaj Kobryński 15 kwietnia 2024

Te firmy utrzymują drogi na zlecenie GDDKiA

Drogi i autostrady

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Intermodal i logistyka

Wrocław. Mosty Chrobrego z pozwoleniem budowlanym

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kompromis w BGK

Polityka i prawo

Kompromis w BGK

Mikołaj Kobryński 15 kwietnia 2024

Te firmy utrzymują drogi na zlecenie GDDKiA

Drogi i autostrady

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Intermodal i logistyka

Wrocław. Mosty Chrobrego z pozwoleniem budowlanym

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5