5 sierpnia 2024 r. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła konkurs w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”. Jego założeniem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych i budowę w zamian skrzyżowań bezkolizyjnych na terenie całej Polski.
Projekt ujęty w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do 2032) jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i zarządców dróg, zainteresowanych współfinansowaniem budowy skrzyżowań wielopoziomowych. Na dofinansowanie zadań zaplanowanych do realizacji w ramach Projektu zaplanowano w sumie 861 mln zł.
– Przejazdy kolejowo-drogowe, czyli skrzyżowania linii kolejowych z drogami w jednym poziomie, należą do najbardziej newralgicznych i najniebezpieczniejszych miejsc w systemie kolejowym. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zdarzeniom na przejazdach kolejowo-drogowych jest zastępowanie ich skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Jestem przekonany, że konkurs ogłoszony przez PKP PLK będzie kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Liczę na owocną współpracę PKP PLK, samorządów i zarządców dróg przy budowie dwupoziomowych skrzyżowań kolejowo-drogowych – powiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.
Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych należą do najczęściej występujących zdarzeń w systemie kolejowym. Corocznie stanowią one około 33 proc. wszystkich zdarzeń i odpowiadają za co trzecią śmiertelną ofiarę wypadków na kolei.
Zgłoszenia zadań do etapu I Projektu można składać do 5 lutego 2025 r. Następnie wnioski zostaną przeanalizowane, ocenione i powstanie listy rankingowa projektów. Ogłoszenie wyników etapu I i zawieranie porozumień z wnioskodawcami planowane jest na koniec 2025 r.
Więcej informacji na temat konkursu na
stronie PKP PLK.