Partner serwisu
Drogi i autostrady

Czego oczekują młodzi inżynierowie od pracodawców?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
03-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Centrum Prasowe PAP

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Czego oczekują młodzi inżynierowie od pracodawców?
fot. Pixabay
Kadra inżynierska to grupa zawodowa, która na polskim rynku pracy czuje się bezpiecznie. Młodzi inżynierowie i inżynierki mają świadomość, że to po stronie pracodawców jest zabieganie o ich zatrudnienie, zaś oczekiwania finansowe zbliżają się coraz bardziej do standardów Europy Zachodniej. Czego oczekują od pracodawców?

W badaniu przeprowadzonym w połowie 2022 r. na zlecenie Grupy ZF, która zatrudnia niemal 24 tysiące inżynierów i programistów w 31 krajach na całym świecie, młodzi polscy inżynierowie jasno określili swoje 3 główne oczekiwania wobec pracodawcy. Są to: zaufanie innych, wymiana myśli i doświadczeń oraz poczucie bycia docenionym przez pracodawcę.

Najczęściej wymienianą potrzebą zawodową inżynierów i inżynierek jest realizowanie własnego potencjału intelektualnego i poczucie stałego rozwoju w miejscu pracy. Cechy takie jak kreatywność, ciekawość nowych rozwiązań, czerpanie z doświadczenia innych, są w tym zawodzie istotne, podobnie jak stałe dostarczanie inspiracji przez realizowane projekty.

Gdzie zatem młodzi, ambitni inżynierowie i inżynierki powinni szukać wyzwań? Jak podkreśla Natasza Swacha, HR Manager Centrum Inżynieryjnego ZF w Bielsku – Białej „polski rynek motoryzacyjny zdecydowanie wyróżnia się na tle innych branż oferujących pracę dla inżynierek i inżynierów. Rozwija się dynamicznie, generuje zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania i nowe technologie, dzięki czemu buduje atrakcyjność jako potencjalny pracodawca. Branża samochodowa w kontekście inżynieryjnym jest niezwykle dynamiczna. W środowisku motoryzacyjnym jedyną pewną rzeczą jest zmiana”.

Realny udział w tworzeniu rozwiązań przyszłości

Inżynierowie pracujący w branży motoryzacyjnej mają wiele powodów do satysfakcji, gdyż to właśnie ich rozwiązania ułatwiają energetyczną transformację, tworzą nowe standardy mobilności i podnoszą bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Badanie zrealizowane na zlecenie Grupy ZF potwierdza, że młodzi inżynierowie są świadomi, w jaki sposób ich praca przyczynia się do zmiany funkcjonowania społeczeństwa i podnoszenia jakości życia.

Potrzeba wywierania wpływu na świat, zarówno w skali mikro (produkty, technologie), jak i w skali makro (bezpieczeństwo i życie ludzkie, walka z degradacją środowiska, nierównościami społecznymi) jest w tej branży powszechna i werbalizowana wprost przez uczestników badania: “Dążę do tego, aby każdego dnia nauczyć się czegoś nowego i dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju technologii, która miejmy nadzieję pozwoli z czasem zapomnieć o takich problemach jak zanieczyszczenie i degradacja środowiska, ograniczony dostęp do edukacji czy opieki medycznej i zmniejszy pogłębiające się obecnie nierówności społeczne”.

Nowe standardy pracy na rynku inżynierskim

Rynek pracy dla inżynierów jest postrzegany przez ekspertów jako nienasycony i bardzo perspektywiczny. Stale poszerza się lista zawodów związanych z technologią, które są poszukiwane, rośnie również liczba programów edukacyjnych, które mają pomóc w wykształceniu nowych kadr dla branży. Zmienia się również sam sposób pracy i podejście do standardowych benefitów oferowanych pracownikom. Dziś możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej staje się standardem nawet tam, gdzie dotychczas królował tryb stacjonarny.

Zmieniło się również postrzeganie benefitów oferowanych przez pracodawców. Najważniejsze z nich, które wcześniej miały znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze pracodawcy, są postrzegane przez kandydatów i pracowników jako „must have”. Dobrym przykładem jest podejście inżynierów do kwestii szkoleń: dziś zapewnienie stałego rozwoju zawodowego stało się obowiązkiem pracodawcy, któremu zależy na zbudowaniu dobrego i zaangażowanego zespołu.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5