Rynek Infrastruktury
O suburbanizacji możemy mówić w przypadku powstawania nowych zespołów zabudowy na obszarach dotychczas niezabudowanych, rolniczych, w rejonach oddalonych od terenów dotychczas niezurbanizowanych. Wynikiem procesu jest powstawanie enklaw zabudowy i tworzenie się osiedli - sypialni, których mieszkańcy dojeżdżają do pracy w centrum miasta. W Polsce nasilenie tych procesów ma miejsce szczególnie w ostatnich dwudziestu latach.
Przyczyny suburbanizacji
Do końca lat 90. zabudowa w miastach była kontrolowana poprzez plany zagospodarowania przestrzennego. Sytuacja ta uległa zmianie po wejściu w życie nowej ustawy o planowaniu przestrzennym. Obecnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują jedynie część powierzchni miast. Na obszarach nie objętych planem inwestorzy mogą realizować inwestycje na nabytych działkach bez zwracania uwagi na układ urbanistyczny obszaru.
Niedobór terenu pod inwestycje w centrach
Kolejną przyczyna suburbanizacji w miastach jest niedostatek łatwo dostępnych terenów inwestycyjnych. W centrach miast i obszarach zwartej zabudowy jest wiele działek przeznaczonych pod zabudowę o niewyjaśnionym stanie prawnym, których właściciele traktują je jako inwestycję kapitałową. Wykorzystanie tych gruntów wiązałoby się z poniesieniem dużych kosztów na infrastrukturę, z koniecznością rozbiórek, itp.
Cały artykuł przeczytasz na portalu www.transport-publiczny.pl