Partner serwisu
Drogi i autostrady

Gdańsk dostanie miliony na nową drogę, ale na autobusy pieniędzy zabrakło

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
01-06-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Gdańsk dostanie miliony na nową drogę, ale na autobusy pieniędzy zabrakło
fot. mat. pras.
Dostaną 65 milionów złotych na pierwszy etap budowy ul. Nowej Świętokrzyskiej, ale na dofinansowanie zakupu 14 autobusów elektrycznych pieniędzy już zabrakło. Z mieszanymi uczuciami zostały w Gdańsku przyjęte wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. W poniedziałek 30 maja ogłosił je premier Mateusz Morawiecki. 

Uwzględniony został jeden z trzech wniosków złożonych przez gdański magistrat. Miasto otrzyma 65 milionów złotych na pierwszy etap budowy ul. Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od al. Havla do ulicy Kampinoskiej i Nowej Kampinoskiej. To kluczowa inwestycja drogowa dla południowej części Gdańska, jej szacunkowa wartość wyniesie 90 milionów złotych, a zatem ok. 25 mln zł ma stanowić wkład własny.

Dwa pozostałe wnioski złożone przez ratusz nie zostały jednak uwzględnione. Miasto nie dostanie pieniędzy na zakup 14 autobusów elektrycznych spełniających unijne wymogi ochrony środowiska. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi 35 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to blisko 30 mln zł.

Nieuwzględniony został również wniosek dotyczący przebudowy ul. Łąkowej na 300-metrowym odcinku od ul. Podwale Przedmiejskie do ul. Długie Ogrody. Zadanie zakładało też przebudowę parkingu w granicach pasa drogowego, a także przebudowę fragmentu ulicy Sadowej. Szacunkowy koszt to 10 milionów złotych, miasto prosiło o 5 mln zł dofinansowania.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oceniła na Facebooku, że „każda złotówka, która trafia na rzecz miejskich inwestycji cieszy, ale jeszcze bardziej by cieszyło, gdyby samorząd miał samodzielny wpływ na strategiczne inwestycje”. – Tym razem rządowi urzędnicy zdecydowali, że Nowa Świętokrzyska gdańszczanom się należy, ale flota nowych autobusów elektrycznych czy remont jednej ze śródmiejskich ulic już nie. Dziękując za pieniądze na nową drogę apeluję o to, aby
w miastach i gminach zostawało więcej wypracowanych przez nas pieniędzy, bo tylko po ostatnich reformach podatkowych Gdańsk może rocznie tracić nawet 400 mln zł – oszacowała, nawiązując m.in. do obniżenia od 1 lipca pierwszej stawki PIT o 5 punktów procentowych (z 17 % do 12 %). Rozwiązanie będzie korzystne dla podatników, ale wiąże się z ubytkiem w samorządowych dochodach.

Przypomnijmy, że wraz z początkiem tego roku wszedł w życie Polski Ład, czyli pakiet zmian podatkowych, który wiąże się m.in. z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesieniem drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Program Inwestycji Strategicznych jest formą częściowej rekompensaty dla samorządów za ubytek w dochodach. Miasta, powiaty, gminy i samorządy wojewódzkie mogły się ubiegać o bezzwrotne dofinansowanie kluczowych inwestycji.

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5