Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie 52 mokre zbiorniki retencyjne posiadają pojemności powodziowe równe bądź większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą – informują Wody Polskie w nawiązaniu do obaw o wystąpienie w Polsce kolejnej powodzi.
Aktualnie zbiorniki przeciwpowodziowe mogą łącznie zmagazynować ponad miliard 200 milionów metrów sześciennych wody - ok. 1 203 mln m3 wody. Aktualna rezerwa powodziowa zbiorników jest prawie 440 mln m3 większa, niż wymagana przez instrukcję gospodarowania wodą. Zbiorniki są gotowe na przyjęcie wód wezbraniowych, a ich praca będzie dostosowywana do aktualnych prognoz hydrologicznych i wydanych ostrzeżeń.
Duże rezerwy w zbiornikach na południu Polski
- Zbiorniki retencyjne znajdujące się na południu Polski, w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim mają aktualnie ponad 920 mln m3 pojemności powodziowej. Rezerwa powodziowa na tych zbiornikach jest prawie 300 mln m3 większa, niż wymagana instrukcjami gospodarowania wodą - informują Wody Polskie.
Ponadto 30 suchych zbiorników przeciwpowodziowych administrowanych przez Wody Polskie na południu Polski może zmagazynować dodatkowo ponad 277 mln m3 wody – z czego zbiornik w Raciborzu razem z polderem Buków – ok. 240 mln m3. Aktualnie suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody, są przygotowane do podjęcia pracy w przypadku wystąpienia opadów.
Pracownicy Wód Polskich kontrolują stan zabezpieczeń na terenach dotkniętych przez ubiegłoroczną powódź. Wykonawcy robót budowlanych i modernizacyjnych infrastruktury hydrotechnicznej przygotowali tereny budowy do przejścia fali wezbraniowej. Sytuacja jest szczególnie monitorowana na terenach dotkniętych przez ubiegłoroczną powódź.
- Zbiornik w Stroniu Śląskim został zabezpieczony, a funkcjonujący przelew powierzchniowy zapewnia przepływ wód, co chroni obiekt przed awariami. Pracownicy Wód Polskich są w kontakcie z samorządami i prowadzą przeglądy stanu zabezpieczeń przeciwpowodziowych w terenie. Odbył się już przegląd rzeki Białej Głuchołaskiej, w najbliższym czasie odbędą się przeglądy na Białej Lądeckiej, Nysie Kłodzkiej, a także Wilczce w rejonie zapory w Międzygórzu - czytamy.
Wody Polskie pracują w trybie całodobowym i są w bieżącym kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego. Pracownicy Centrów Operacyjnych Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pracują w trybie całodobowych dyżurów i są w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego.
Jednostki terenowe Wód Polskich na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, pozostają w kontakcie z IMGW-PIB, służbami i organami zarządzania kryzysowego oraz znajdują się w stanie gotowości do podjęcia działań w zakresie prowadzenia gospodarki wodnej oraz wspierania działań służb.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.