Partnerzy serwisu:
Drogi i autostrady

Jakość badań gruntu: Tylko nieliczni prezentują najwyższy poziom

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS
Schuttlfix

Data publikacji:
05-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
29-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Jakość badań gruntu: Tylko nieliczni prezentują najwyższy poziom
fot. GDDKiA Kraków
Jakość badań gruntu realizowanych w Polsce bardzo różni się w zależności od ich wykonawcy. Firm, które prezentują najwyższy poziom, jest raczej niewiele. Od pozostałych podmiotów często jednak nie oczekuje się najwyższej jakości – to główne wnioski z debaty, jaka odbyła się w ramach Kongresu Projektantów i Inżynierów w Warszawie.

Jaka jest jakość prowadzonych w Polsce badań geologicznych? – Ocena w skali szkolnej waha się od 3 do 4+ – mówił podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów Tomasz Skowera, naczelnik Wydziału Gruntów, Geologii i Geotechniki w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zwracał uwagę, że różne firmy radzą sobie z powierzonymi zadaniami różnie: jedne biorą udział w pracach geologicznych, inne dobrze wiedzą, co podczas takich prac robić w celu ich dobrej realizacji.

Za obszernością opracowań nie zawsze idzie jakość

Dr Paweł Pietrzykowski, ekspert branży geologicznej i geotechnicznej z Centralnego Portu Komunikacyjnego, wystawił ocenę 4. – To świadoma generalizacja dużych firm i małych, jedno- czy dwuosobowych przedsiębiorstw. Z jednej strony opracowania na 20 czy 30 tomów miewają pomyłki i błędy, a z drugiej małe opracowania wykonywane na zamówienie, wręcz szyte na miarę, potrafią być bardzo dobre – stwierdził.

– Czynników, które powinny wpływać na ocenę, jest pewnie ok. 10 – powiedział natomiast Arkadiusz Merchel, wiceprezes zarządu Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów. Na jakość dokumentacji wpływa jego zdaniem m.in. czas, jaki wykonawca dostał na jej przygotowanie. Negatywnie na dokumentacji mogą odbić się także np. zmiany projektowe wprowadzane przez inwestora już w trakcie badań czy niskie wynagrodzenia wynikające np. z niezwaloryzowanych umów zawieranych kilka lat temu. Jego ogólna ocena wyniosła 4,5. – To nie jest tak, że mamy słabych inżynierów czy niedoświadczone kadry. To wszystko mamy, ale na wszystko potrzebny jest czas, potrzebna jest rzetelność, także po stronie inwestora, który opracowuje harmonogram inwestycji – przekonywał.

Niewykorzystywany potencjał branży

Sławomir Krysiak, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego, uznał, że ogólna ocena jakości badań to zaledwie 3. – Moim kryterium była kompletność naszych usług. Badanie gruntu to pewien zespół zadań. Grupa firm, która bada, ma doskonałych projektantów i za wszystko odpowiada, jest nieliczna. Są zaś setki firm, które zajmują się tylko fragmentem tych działań, wykonując swoje usługi w sposób nie zawsze świadomy, a często i nierzetelny – opisywał. Według jego obserwacji kompleksowe i rzetelne podejście prezentuje co pięćdziesiąty, a może nawet co osiemdziesiąty podmiot. – Stykam się z mnóstwem dokumentacji na poziomie dwójkowym – dodał.

Dr hab. Tomasz Godlewski prof. ITB z Instytutu Techniki Budowlanej stwierdził natomiast, że potencjał firm branży badań gruntu ocenia nawet na 5, ale znacznie niżej – świadomość innych podmiotów budowlanych co do możliwości wykorzystania umiejętności inżynierów z tego obszaru. – Potrzeby są różne: są budowy domków jednorodzinnych i wielkie inwestycje infrastrukturalne. Uważam, że są w Polsce firmy, które są w stanie w każdym z tych przypadków dobrze wypełnić swoją rolę – mówił. Zwracał jednak uwagę, że projektanci często nie są nawet świadomi, że opracowania w zakresie gruntu, jakie otrzymują, są niskiej jakości, co nie kreuje na rynku potrzeby prowadzenia prac na najwyższym poziomie.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS
Schuttlfix

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

GDDKiA ogłasza ważny przetarg ws. obwodnicy Wałcza

Drogi i autostrady

Łódzkie. GDDKiA ogłasza ważny przetarg ws. autostrad

Drogi i autostrady

Co z budową wschodniej obwodnicy Kielc? Ministerstwo tłumaczy

Drogi i autostrady

Zobacz również:

GDDKiA ogłasza ważny przetarg ws. obwodnicy Wałcza

Drogi i autostrady

Łódzkie. GDDKiA ogłasza ważny przetarg ws. autostrad

Drogi i autostrady

Co z budową wschodniej obwodnicy Kielc? Ministerstwo tłumaczy

Drogi i autostrady

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5