Partner serwisu
Drogi i autostrady

Nie będzie Przemysłu 4.0 bez technologii 5G

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
01-03-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Nie będzie Przemysłu 4.0 bez technologii 5G
fot. Pixabay
W ciągu najbliższych lat ilość transferowanych danych w naszym kraju zwiększy się nawet 20-krotnie. Już w przyszłym roku popyt na transmisję istotnie przekroczy możliwości istniejącej infrastruktury. To ogromne wyzwanie, nie chodzi bowiem o oglądanie filmów w Internecie, lecz o strategiczne cele związane z rozwojem publicznych e-usług, inteligentnych systemów transportowych, telemedycynę, bezpieczeństwo energetyczne czy rozwój Przemysłu 4.0. – Nie poradzimy sobie bez technologii 5G – oceniają eksperci.

Obecnie z telefonów komórkowych korzysta 92 proc. Polaków. Więcej niż połowa naszego społeczeństwa – 20 mln osób – korzysta z bezprzewodowej transmisji danych. Transfer danych rośnie i nadal będzie rósł lawinowo. Podczas gdy jeszcze w roku 2016 na jednego mieszkańca naszego kraju przypadał 1 GB przesłanych danych, w roku 2018 było to już 3,4 GB – wynika z danych przytoczonych w raporcie „Potrzeby telekomunikacyjne Polaków – kierunki rozwoju sieci stacji bazowych”, opracowanego przez ekspertów Fundacji Republikańskiej. Raport powstał na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Lawinowy wzrost potrzeb

Za rosnącymi potrzebami nie nadąża jednak infrastruktura. Jak podają eksperci, już w 2020 roku popyt na transmisję o 22 proc. przekroczy możliwości istniejącej infrastruktury. – Ocenia się, że już za dwa lata nasze sieci będą musiały przetransferować 20 razy więcej danych niż wykorzystujemy obecnie – mówi Stefan Kamiński, prezes KIGEiT. Jak zauważa, to poważne wyzwanie, mowa bowiem m.in. o potrzebach związanych z zarządzaniem infrastrukturą krytyczną oraz Przemysłem 4.0.

W poświęconym temu tematowi raporcie zwrócono uwagę, że mamy w Polsce ambitne cele związane m.in. z rozwijaniem Przemysłu 4.0, e-usług w administracji, telemedycyny, inteligentnymi systemami transportowymi, czy bezpieczeństwem energetycznym. W tym kontekście mówimy także o wyrównywaniu szans rozwojowych poszczególnych regionów.

Cele związane z rozwijaniem e-państwa zapisane są w większości dokumentów strategicznych. Mało tego, przypisano im konkretne oszczędności, które mają być z tego tytułu osiągnięte w bliskiej perspektywie czasowej – zwraca uwagę Janusz Wdzięczak, współautor raportu. Biorąc pod uwagę obecny wskaźnik penetracji siecią światłowodową wynoszący 2,5 proc., konieczne jest, w jego opinii, sięgniecie po technologie bezprzewodowe. Celów związanych z e-państwem i Przemysłem 4.0 nie zrealizujemy bez rozwijania sieci 5G – twierdzą autorzy raportu.

Istotne bariery

Na dziś jednak technologia napotyka na istotne bariery. Te najważniejsze wiążą się z procedurami dotyczącymi inwestycji w stacje bazowe, a także obawami społecznymi i rygorystycznymi normami gęstości mocy pola elektromagnetycznego dla stacji bazowych telefonii mobilnej. Obecnie wynoszą one w Polsce 0,1W/m2 i są o około sto razy mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej czy rozwiniętych krajach Azji. Potencjalne oddziaływanie pola magnetycznego wiąże się przy tym z dużymi obawami społecznymi.

 
fot. mat. pras.
– Operatorzy już dziś muszą przykręcać moce anten w miastach, inaczej przekraczaliby dopuszczalne normy – mówi Małgorzata Zakrzewska reprezentująca P4. Podkreśla, że zatykające się sieci przesyłowe to nie jest kwestia braku inwestycji. – Budowa sieci 5G przy obecnych normach jest niemożliwa – dodaje.

Zwraca przy tym uwagę, że biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na transfer danych, brak rozwoju będzie oznaczał cofanie się – sieci staną się niewydolne. Gdyby to zobrazować przykładem – jadąc samochodem z GPS-em, informację, że należy skręcić otrzymamy 100 metrów za skrzyżowaniem.

Druga sprawa, to długotrwale procedury związane z budową infrastruktury. Żeby postawić maszt – co robi się w niespełna tydzień – trzeba uporać się z procedurami trwającymi średnio około dwóch lat.

Nadzieja w przepisach

Obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad tzw. megaustawą, która ma uregulować sprawy związane z rozwojem bezprzewodowych technologii. Regulacje idą dwutorowo – z jednej strony reguluje on sprawy procedur, w tym związanych z polem magnetycznym, z drugiej nie pomija aspektów społecznych. – Z nadzieją patrzymy na te prace – mówi Małgorzata Zakrzewska z P4. – Do tej pory pomijany aspekt społeczny. Obecny projekt bierze pod uwagę, że społeczeństwo chce być poinformowane. Jest pomysł jak wzmocnić system monitorowania poziomu pola magnetycznego i jak zwiększyć informowanie społeczeństwa. Jako operatorzy popieramy ten kierunek działań – dodaje.

Niektóre cele w zakresie rozwijania e-państwa w Polsce są określone na 2020 rok – zauważa Dominik Mazur, współautor raportu. – Megaustawa powinna powstać w jak najkrótszym terminie – dodaje.

Jak dodają eksperci, z transferu danych korzystamy wszyscy – jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio, korzystając z usług, które są dzięki nim oferowane. Mówiąc natomiast o technologii 5G, prezes KGEiT podaje przykład takiego wykorzystania, gdy mając na własnym dachu instalację fotowoltaiczną, podczas swojej nieobecności w domu, udostępnimy możliwość korzystania z wytwarzanego prądu naszemu sąsiadowi. – Technologia już dziś to umożliwia – stwierdza Stefan Kamiński.

Podkreśla przy tym, że równolegle z 5G powinny się rozwijać sieci światłowodowe. – Światłowody to krwioobieg nowoczesnego biznesu, który z dostępem bezprzewodowym 5G, stanowi podstawę infrastrukturalną innowacyjnej gospodarki – stwierdza prezes KIGEiT.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5