Partner serwisu
Drogi i autostrady

Opolskie. Do kogo trafi kontrakt za 100 milionów? GDDKiA ma problem

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
12-06-2023
Ostatnia modyfikacja:
12-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Opolskie. Do kogo trafi kontrakt za 100 milionów? GDDKiA ma problem
fot. gov.plDroga krajowa nr 45
Pięć firm jest zainteresowanych rozbudową prawie 11-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 45 pomiędzy Jełową i Bierdzanami na Opolszczyźnie. Żadna z ofert nie mieści się w zarezerwowanej przez GDDKiA kwocie.

W planie jest wzmocnienie, a miejscami wymiana, istniejącej konstrukcji jezdni wraz z dostosowaniem jej do nośności 11,5 t/oś. Zbudowane zostaną cztery ronda na istniejących skrzyżowaniach - z DW461 w Jełowej, z ul. Wolności w Jełowej, DW463 w Bierdzanach oraz z DW494 w kierunku Olesna. Wybudowane zostaną alejki pieszo-rowerowe oraz dodatkowe jezdnie w celu obsługi przyległego terenu.

– Rozbudowany odcinek zostanie wyposażony w elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oświetlenie drogowe. Zadanie przewiduje także budowę nowych zatok autobusowych oraz przebudowę przepustów – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i dodają, że inwestycja będzie realizowana w latach 2023-2025, a prace powinny się zacząć w trzecim kwartale tego roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg w tej sprawie, a niedawno poznaliśmy oferty zainteresowanych firm. Żadna nie mieści się w zarezerwowanej przez urzędników kwocie 95,3 mln złotych. Najmniej, bo 105,9 mln zł zaproponowała Mota-Engil Central Europe, a najwięcej, bo 123,4 mln zł oczekuje konsorcjum NDI oraz NDI Sopot.

Na 106,7 mln zł wycenił swoją ofertę Budimex, na 118,2 mln zł - Adac Lewar, a na 108,4 mln zł - Strabag Infrastruktura Południe. Urzędnicy mają teraz dwie możliwości: dołożyć brakujące pieniądze albo unieważnić przetarg i ogłosić kolejny. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, na razie trwa weryfikacja złożonych ofert przez komisję przetargową.

Tam już jeżdżą

Przypomnijmy, że od niedawna kierowcy z województwa opolskiego mogą już korzystać z obwodnicy Praszki w ciągu drogi krajowej numer 45. – Obwodnica ma ok. 13 km długości. Rozpoczyna się przed Gorzowem Śląskim, gdzie odchodzi od wspólnego przebiegu DK-42 i DK-45. Gorzów Śląski omija od strony zachodniej, natomiast Praszkę od wschodniej. Kończy się włączeniem do DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale – pisaliśmy w tekście pt. https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi-i-autostrady/obwodnica-praszki-gotowa-mozna-jezdzic—85769.html.

Wykonawcą obwodnicy była firma Mostostal Warszawa. Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy została podpisana w maju 2019 r. Jej wartość wyniosła 171,5 mln zł, z czego ponad 165 mln zł pochodziło z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5