Partnerzy serwisu:
Drogi i autostrady

Podlaskie. 200 km dróg ekspresowych w kilkanaście lat

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS
Schuttlfix

Autor:

GR

Data publikacji:
08-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-05-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI /URE

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Podlaskie. 200 km dróg ekspresowych w kilkanaście lat
fot. Google mapsObwodnica Zambrowa
W województwie podlaskim kierowcy korzystają obecnie z ponad 200 km dróg ekspresowych, których budowa w większości była współfinansowana ze środków unijnych. 20 lat temu, w chwili akcesji Polski do UE na Podlasiu nie było ani kilometra drogi ekspresowej, ani jednego odcinka drogi dwujezdniowej czy obwodnicy.


1 maja obchodziliśmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Na Podlasiu jednojezdniowe drogi krajowe przecinające centra miast i miasteczek, przy rosnącym lawinowo ruchu samochodów, w tym także ciężkich – do i z przejść granicznych z Litwą i Białorusią – cieszyły się złą sławą. Krajowa ósemka Warszawa - Białystok - Augustów - Suwałki była nawet nazywana "drogą śmierci".

Sytuacja zaczęła zmieniać się od końca 2009 roku – w grudniu oddany do ruchu został pierwszy w województwie, zaledwie 6,5-kilometrowy dwujezdniowy odcinek DK8 Białystok - Katrynka (wylot w kierunku Augustowa) w standardzie GP (droga głównego ruchu przyspieszonego). Odcinek powstał w całości z funduszy krajowych. Na pierwsze kilometry "esek" trzeba było poczekać jeszcze 3 lata.

Pierwsze dofinansowanie, pierwsze „eski”

Właśnie rozbudowa DK8 do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na odcinku Jeżewo - Białystok oraz budowa obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa w takim samym standardzie powstały już z unijnym dofinansowaniem.  

Obie inwestycje znalazły się bowiem w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 i zostały oddane do ruchu we wrześniu i listopadzie 2012. Zyskał zwłaszcza Zambrów, z którego wyprowadzony został ruch tranzytowy między Warszawą a Białymstokiem. Zyskali też kierowcy, którym skrócił się czas podróżowania między stolicą państwa a stolicą woj. Podlaskiego.

Obwodnica Augustowa też z POIŚ

W ramach tego samego programu dofinansowana została budowa obwodnicy Augustowa, składająca się z dwóch odcinków: jednojezdniowego o długości 21,48 km (DK8i) oraz dwujezdniowego, czyli drogi ekspresowej S61 od węzła Raczki do węzła Suwałki Południe o długości 12,75 km. Całość została oddana do użytku w listopadzie 2014 roku. Dzięki temu tiry zaczęły omijać miasto, a dwujezdniowa część obwodnicy Augustowa stała się pierwszym oddanym do ruchu odcinkiem drogi ekspresowej S61.

Małe obwodnice na DK61

Równolegle ruszył na Podlasiu unijny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Z tych pieniędzy została dofinansowana budowa w I etapie jednojezdniowych obwodnic Stawisk (6,5 km) i Szczuczyna (8 km) na DK61 między Łomżą i Grajewem. Zostały oddane do ruchu odpowiednio w grudniu 2013 i w listopadzie 2015 r.  

Z tego samego programu dofinansowana była budowa jednojezdniowej obwodnicy Bargłowa Kościelnego na DK61 między Grajewem i Augustowem. Droga udostępniona została kierowcom w listopadzie 2015 r. Dzięki obwodnicom mieszkańcy odetchnęli z ulgą – ruch tranzytowy, uciążliwy, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazdy ciężkie - wyprowadzono z centrów tych miast.

Jednocześnie obwodnice Stawisk i Szczuczyna zostały zbudowane w taki sposób, żeby w przyszłości - po dobudowaniu drugiej jezdni stały się obwodnicami o parametrach drogi ekspresowej. Stało się tak w maju 2020 roku dla Szczuczyna i w sierpniu 2021 dla Stawisk.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS
Schuttlfix

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Było 720 jest ponad 5 tys. km dróg szybkiego ruchu. To nam dała Unia

Drogi i autostrady

76 mld euro dla Polski odblokowane

Polityka i prawo

76 mld euro dla Polski odblokowane

Redakcja 20 stycznia 2024

Unia Europejska: 21 rosyjskich linii na lotniczej czarnej liście

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Było 720 jest ponad 5 tys. km dróg szybkiego ruchu. To nam dała Unia

Drogi i autostrady

76 mld euro dla Polski odblokowane

Polityka i prawo

76 mld euro dla Polski odblokowane

Redakcja 20 stycznia 2024

Unia Europejska: 21 rosyjskich linii na lotniczej czarnej liście

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5