Partner serwisu
Drogi i autostrady

Polska – Ukraina: Przejście drogowe w Malhowicach działa, kolejowe wciąż nie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
21-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Polska – Ukraina: Przejście drogowe w Malhowicach działa, kolejowe wciąż nie
fot. Kasper Fiszer
Linia kolejowa nr 102 z Przemyśla do polsko-ukraińskiej granicy w Malhowicach została wyremontowana już pół roku temu, ale gotowa infrastruktura wciąż nie jest wykorzystywana. Nadal nie wiadomo też, kiedy przez projektowane przejście graniczne Malhowice – Niżankowice mogłyby przejechać pierwsze kursy z pasażerami lub z ukraińskim zbożem. Decyzji w tej sprawie wciąż nie podjęło MSWiA.

Niedawno otwarty został ruch na nowym polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Malhowicach w województwie podkarpackim. Punkt odpraw ma wpłynąć na poprawę płynności przewozów międzynarodowych w rejonie Przemyśla, bo dotychczas funkcjonujące przejścia były mocno obciążone. W sąsiedztwie terminala drogowego ma wkrótce powstać także kolejowy, który umożliwiłby wznowienie obsługi ciągu Przemyśl – Malhowice – Niżankowice – Chyrów.

Wyremontowana linia bez pociągów

We wrześniu zeszłego roku zakończyły się prace remontowe na polskiej linii kolejowej nr 102 biegnącej do granicy z przemyskiej stacji kolejowej. Roboty po swojej stronie zrealizowały także Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia), które nie tylko przywróciły przejezdność krótkiego fragmentu od granicy do stacji Niżankowice, ale też odtworzyły tor normalny na trasie Niżankowice – Chyrów. Tam łączy się on z normalnotorową linią prowadzącą do polskiego Krościenka, a dalej do Sanoka. Gotowa od miesięcy infrastruktura stoi jednak niewykorzystana. Jak potwierdza strona rządowa, wciąż nie jest bowiem możliwa odprawa graniczna czy celna pasażerów i ładunków.

Polskie władze potwierdzają przy tym zamiar otwarcia punktu granicznego, nie podając jednak jakichkolwiek dat możliwej inauguracji ruchu. – Projekt polsko-ukraińskiego porozumienia w sprawie utworzenia kolejowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice jest obecnie w trakcie uzgodnień międzyresortowych – wskazało jedynie Biuro Prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To ten resort odpowiada za utrzymywanie przejść.

Potrzeby są ogromne

Pomysł przywrócenia przewozów na polskiej linii nr 102 wraz z jej ukraińskim przedłużeniem nie jest nowy, a oba kraje rozważały go na długo przed rosyjską inwazją z lutego zeszłego roku. Już w 2016 r. Koleje Ukraińskie rozpoczęły prace nad koncepcją odtworzenia niezbędnej infrastruktury. Zakładano wówczas, że pociągi mogłyby pojechać międzynarodowym korytarzem pod koniec 2018 r. Wówczas jednak nie podjęto niezbędnych działań remontowych.

Wówczas brakowało bowiem konkretnych deklaracji ze strony polskiej. PKP PLK informowały wówczas, że żaden organizator przewozów ani przewoźnik nie zgłaszał zamiaru wykorzystania linii nr 102. Decyzję o jej remoncie obejmującym także przywrócenie przejezdności odcinka granicznego podjęto dopiero w 2022 r., gdy stało się oczywiste, że konieczne jest utworzenie nowych korytarzy pomiędzy państwami nie tylko z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, ale i na względy bezpieczeństwa.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Koleje Ukraińskie wyremontowały dwie linie kolejowe do polskiej granicy

Intermodal i logistyka

Koleje Ukraińskie wyremontowały dwie linie kolejowe do polskiej granicy

Michał Szymajda 18 lutego 2023

Zobacz również:

Koleje Ukraińskie wyremontowały dwie linie kolejowe do polskiej granicy

Intermodal i logistyka

Koleje Ukraińskie wyremontowały dwie linie kolejowe do polskiej granicy

Michał Szymajda 18 lutego 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5