Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na realizację 13-kilometrowej obwodnicy Wałcza w przebiegu drogi krajowej nr 22. Za najkorzystniejszą uznana została oferta złożona przez PORR. Jeśli nie wpłyną odwołania, możliwe będzie zawarcie umowy o wartości blisko 176 mln zł. Inwestycja umożliwi niemal pełne wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta.
Droga krajowa nr 22 w powiecie wałeckim w województwie zachodniopomorskim już w najbliższych latach, za sprawą budowy aż czterech obwodnic, diametralnie zmieni swoje oblicze. Przypomnijmy, że rządowy Program Budowy 100 Obwodnic obejmuje na tym fragmencie obejścia Człopy, Rusinowa, Wałcza i Szwecji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w dniu 5 kwietnia poinformowała o rozstrzygnięciu przetargu na budowę obwodnicy Wałcza, który już dziś posiada obwodnicę w przebiegu drogi ekspresowej S10.
Za najbardziej korzystną została uznana wyceniona na blisko 176 mln zł oferta złożona przez PORR. Jeśli nie wpłyną odwołania, po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie zawarcie umowy.
Przetarg został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku, o czym informowaliśmy wówczas na łamach “Rynku Infrastruktury”. Przypomnijmy, że głównym kryterium oceny ofert była oczywiście cena – z tego tytułu potencjalni wykonawcy mogli uzyskać do 55% punktowy. Zamawiający brał również pod uwagę przedłużenie okresu gwarancji na instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (waga 30%) oraz na obiekty mostowe (waga 10%), a także zagospodarowanie na placu budowy destruktu asfaltowego (waga 5%).
Na opracowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wykonawca będzie miał 17 miesięcy. Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na rok 2025. Potrwają one 22 miesiące – z wyłączeniem sezonów zimowych. Tym samym nowy fragment powinien zostać udostępniony do ruchu w 2028 roku. Obwodnica Wałcza, licząca 13 kilometrów długości, ominie miasto od strony południowo-wschodniej. Zapewni również obejście miejscowości Strączno. W ramach inwestycji zaplanowano także nowego węzła na drodze ekspresowej S10. Jak wskazuje GDDKiA w komunikacie prasowym, przyjęty przebieg planowanego fragmentu wynika w dużej mierze z uwarunkowań terenowych, w szczególności związanych z licznymi jeziorami.
Nowa trasa powstanie w standardzie drogi głównej ruchu przyspieszonego. Na nowym odcinku powstanie szereg obiektów inżynieryjnych – dwa mosty, przejazd dla rowerzystów pod drogą, wiadukt nad linią kolejową oraz wiadukt nad drogą ekspresową S10, będący częścią nowego węzła drogowego. Zaplanowano także budowę stanowiska przeznaczonego do kontroli pojazdów. Od nowego węzła do węzła Wałcz Wschód przewidziano wspólny przebieg drogi ekspresowej S10 oraz DK nr 22.
Budowa obejścia w przebiegu DK nr 22 umożliwi niemal pełne wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta, co przełoży się zarówno na poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego, jak i zwiększenie standardu życia mieszkańców. Przez miasto nadal przebiegać będą drogi wojewódzkie nr 163 i 178, jednak dzięki połączeniu nowej obwodnicy z drugą spośród wyżej wymienionych tras możliwe będzie ominięcie Wałcza również w relacjach z Poznania, Obornik, Czarnkowa i Trzcianki do Czaplinka, Połczyna-Zdroju, Białogardu i Kołobrzegu. DW nr 163 już dziś jest połączona z drogą ekspresową S10 na węźle Wałcz Północ.