Krytyka dla konstrukcji jednego z rond na otwartej w tym roku obwodnicy Strzelec Krajeńskich pojawiła się od razu, gdy w sieci pojawiły się fotografie z trasy. Po kilku miesiącach Ministerstwo Infrastruktury wreszcie zdecydowało się zająć sprawą. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym zostanie dostosowane do przepisów prawa.
15 lutego 2025 roku przedterminowo
otwarto obwodnicę Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z jednego ze skrzyżowań o ruchu okrężnym na obwodnicy, a to wywołało ogromną burzę w Internecie.
Krytykują mieli zastrzeżenia związane z budową ronda, które, zgodnie z prawem, uniemożliwiało przejechanie skrzyżowania rowerem.
GDDKiA nie widziała problemu
Rozmawialiśmy w tej sprawie z przedstawicielami zielonogórskiej Generalnej Dyrekcji (
TUTAJ całość). Wówczas rzeczniczka Anna Jakubowska wskazywała, że takie rozwiązanie wynikało z chęci zapewnienia bezpieczeństwa rowerzystom oraz wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
GDDKiA zaznaczało ponadto, że za takie rozwiązanie odpowiada zarządca drogi, a zgodnie z zasadami i wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury WR-D-42-3 nie zaleca się prowadzenia ruchu rowerów po jezdni w przypadku skrzyżowań drogi klasy GP, rond jednopasowych o dużych średnicach, stwierdzenia na skrzyżowaniu pogorszonych warunków bezpieczeństwa.
Teraz do sprawy ustosunkował się sam resort.
Będą zmiany na obwodnicy?
Sprawę drążyło Bractwo Rowerowe z Radomia. W wiadomości przesłanej do Ministerstwa Infrastruktury wskazało, iż organizacja ruchu zastosowana na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym na obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22 jest niezgodna z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych § 40. 1., gdyż tej ciągłości ruchu rowerowego nie zapewnia.
W związku z tym, Bractwo Rowerowe zgłosiło się z prośbą o kontrolę w ramach pełnienie nadzoru nad stałą organizacją ruchu przez resort. Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na wezwanie.
– Mając na uwadze przekazane zdjęcia wskazujące na nieprawidłowości w organizacji ruchu na ww. odcinku drogi krajowej, jak również ocenę organizacji ruchu przekazanej przez GDDKiA, Minister Infrastruktury na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251, z późn. zm.), zwrócił się do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o dostosowanie organizacji ruchu na wskazanym odcinku drogi do zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego – przekazał Departament Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury.