Partnerzy serwisu:
Drogi i autostrady

Wielkopolskie: Setki tysięcy ślimaków zginą?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS
Schuttlfix

Data publikacji:
23-04-2013
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ew / Rynek Infrastruktury/Głos Wielkopolski

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Wielkopolskie: Setki tysięcy ślimaków zginą?
fot. Gilles San Martin, flickr.com
Populacja ślimaków zajmujących teren budowy ostatniego odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania może się wkrótce zmniejszyć o kilkaset tysięcy sztuk. GDDKiA chce zabić stworzenia przeszkadzające w dokończeniu budowy obwodnicy – podaje „Głos Wielkopolski”.

Wbrew ogromnej liczbie osobników do usunięcia, skala uszczerbku dla środowiska nie będzie duża. Zniszczeniu ma ulec około 5 procent rozległego obszaru, jaki zamieszkuje ten gatunek ślimaka. Nie powinno to wpłynąć na jakość i zagęszczenie całej populacji, która zamieszkuje ten teren.

 

Mimo tego, że GDDKiA podpisała już umowę z firmą Skanska, która dokończy budowę ZOP, ślimaki wciąż są obecne na budowie i nie wiadomo kto i kiedy je przeniesie. Dyrektor GDDKiA w Poznaniu, Marek Napierała mówi, że w grę wchodzi pozostawienie ślimaka lub przeniesienie zgodnie z jedną z dwóch dostępnych metod.

 


Większy widok mapy

 

Okazuje się jednak, że żadna z metod nie jest dobra, a opinię w tej sprawie wydała profesor Beata Pokryszko z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wobec tego faktu GDDKiA postanowiła złożyć w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o zgodę na zabicie 200 tys. osobników poczwarówki jajowatej.

 

Zezwolenie nie zostało jeszcze wydane, lecz profesor Pokryszko uważa, że zniszczenie 5 procent obszaru, na którym obecna jest poczwarówki, nie zaszkodzi funkcjonowaniu populacji tego gatunku ani w rejonie budowy ani w całym kraju.

GDDKiA planowała przeniesienie poczwarówki jajowatej zgodnie z jedną z dwóch metod. Pierwszą było przeniesienie ślimaka wraz z podłożem, na co zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Druga metoda polegała na ręcznym przeniesieniu osobników. Okazuje się, że nie uratowałoby to ślimaków.

Poczwarówka jajowata nie toleruje w swoim środowisku żadnej ludzkiej interwencji. Gatunek jest objęty w Polsce ścisłą ochroną środowiskową i należy do gatunków skrajnie zagrożonych. Zagrożeniem dla niego są zmiany hydrologiczne w obrębie jego siedlisk, zanieczyszczenia, fragmentacja siedlisk, sztuczne nasadzenia na otwartym terenie, wzrost temperatur. Można z tego wywnioskować, że próba jego przeniesienia i tak skończyłaby się zabiciem ślimaków.

Jeszcze w lutym 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza informowali o tym, że ręczne przenoszenie ślimaka z terenu budowy Zachodniej Obwodnicy Poznania doprowadzi do zniszczenia całego siedliska. Doktor Bartłomiej Gołdyn z Zakładu Zoologii Ogólnej UAM mówił w lutym, że ręczne przeniesienie osobników nie gwarantuje ich przeżycia.

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS
Schuttlfix

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5