Partner serwisu
Drogi i autostrady

Zachodnia Obwodnica Łodzi. Mieszkańcy skarżą się na hałas

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS

Data publikacji:
30-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
28-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Zachodnia Obwodnica Łodzi. Mieszkańcy skarżą się na hałas
fot. GDDKiA Łódź
Na hałas skarżą się osoby mieszkające w pobliżu trasy ekspresowej S14, będącej Zachodnią Obwodnicą Łodzi. Niewykluczone, że wzdłuż drogi staną dodatkowe ekrany akustyczne, ale najpierw zostaną przeprowadzone badania.

Ukończona niedawno trasa ekspresowa S14 to długo wyczekiwana obwodnica Łodzi. Była parlamentarzystka Hanna Gill-Piątek zauważyła, że mieszkańcy „uskarżają się na hałas, który w zasadzie o każdej porze dnia przekracza dopuszczalne normy, do tego stopnia, że część osób rozważa wyprowadzkę”.

– Bez odpowiedniej ochrony akustycznej trasa jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców okolicznych osiedli. Taka sytuacja ma miejsce w Rąbieniu, Antoniewie czy Hucie Jagodnica, gdzie ekrany wprawdzie są, ale częściowo są za niskie, a częściowo są luki, np. między końcem zamontowanych ekranów a nasypem – zauważyła Gill-Piątek w zapytaniu do ministra infrastruktury.

GDDKiA na pytania mieszkańców odpowiada, że dodatkowe ekrany akustyczne mogą być zamontowane najwcześniej po 18 miesiącach, bo po takim czasie pomiary ruchu – i hałasu – są najbardziej miarodajne. – Należy jednak przypuszczać, że natężenie ruchu i hałasu będzie tylko większe. W innych sprawach tego typu, często spotykam się z odpowiedzią o konieczności długiego czasu oczekiwania mieszkańców na same pomiary hałasu i potem ewentualny montaż ekranów – obawia się była posłanka.

Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury wyjaśnił, że sposób ochrony akustycznej terenów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie Zachodniej Obwodnicy Łodzi określony został w postanowieniach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi.

Niewykluczone, że dodatkowe ekrany akustyczne powstaną, ale wyjątku od reguły nie będzie. Ocena „rzeczywistej skuteczności wykonanych ekranów” sprawdzona zostanie na etapie analizy porealizacyjnej, która zostanie przeprowadzona w ciągu roku od oddania przedsięwzięcia do użytku.

– Obowiązek wykonania takiej analizy nałożony został przez organ ochrony środowiska w postanowieniach z lipca 2021 r. i kwietnia 2021 r. W ramach analizy porealizacyjnej przeprowadzane zostaną między innymi 24-godzinne pomiary poziomu hałasu oraz obliczenia modelujące rozprzestrzenianie się hałasu w środowisku przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania, z zastosowaniem modułów obliczeniowych – zapowiada Weber.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5