Partner serwisu
Intermodal i logistyka

CEEP: Razem po energię słoneczną

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
10-06-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
CEEP: Razem po energię słoneczną
fot. Włodzimierz Włoch
- Chcemy zbudować w Polsce, w Kleszczowie nowoczesne centrum wdrożeniowo – produkcyjne energetyki słonecznej pod nazwą Si Power Centrum Polska. To będzie początek rozwoju w naszym kraju przemysłu fotowoltanicznego. Nie zaczynamy od początku. Naszymi partnerami i udziałowcami są międzynarodowe koncerny, które zdobywały doświadczenia i praktykę w eksploatacji takich rozwiązań na całym świecie przez wiele lat - podkreślał Jan Tekielak , pełnomocnik zarządu SI Power SA.

Koncepcja i założenia budowy centrum rozwoju energetyki słonecznej, to najważniejsze przesłanie konferencji zorganizowanej kilka dni temu w Warszawie, przez Central Europe Energy Partners oraz firma Si Power "Słońce uśmiecha się do Polski".


- Nie ma innej możliwości i nie ma innej drogi. Musimy iść w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – przekonywał Andrzej Kraszewski, były minister ochrony środowiska. - Energetyka, jej cena i koszt wytworzenia będą najważniejszym czynnikiem budowania przewagi konkurencyjnej w świecie. A wiatr i słońce nie wystawia nam faktury za surowce. Jest jeszcze drugi aspekt, nie mniej istotny – mówił profesor Kraszewski. - Polska gospodarka potrzebuje impulsu innowacyjnego. A dlaczego nie miałby się dokonać w energetyce? I tutaj dochodzimy do ważnego stwierdzenia, że poszukiwania w zakresie energetyki, a przez to i gospodarki niskoemisyjnej - mogą i powinny być tym wspomnianym już przeze mnie impulsem innowacyjnym. Cieszę się, że CEEP i Si Power, rozpoczynają dyskusję nad wykorzystaniem fotowoltaniki na budowaniu naszego nowoczesnego bilansu energetycznego w gospodarce. To kapitalny pomysł - podsumował profesor Kraszewski.


Projekt w Kleszczowie, który zapowiada Si Power to ważne wydarzenie, zwłaszcza z punktu widzenia roli energii odnawialnej w realizacji założeń mapy drogowej w sektorze energii do 2050 roku (Energy Road Map 2050) w Europie Centralnej.


Nowa ustawa, nowe otwarcie


Aby tak się jednak stało, w Polsce potrzebne są odpowiednie zapisy w ustawie o odnawialnych źródłach energii, nad którą pracuje Ministerstwo Gospodarki. - Wszystko wokół nas się zmienia i musimy dostosowywać nasze prawo do tych zmian - podkreślał Mieczysław Kasprzak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - W naszych planach związanych z uregulowaniami dotyczącymi energii odnawialnej chcemy i uwzględniamy wszystkie nowoczesne technologie, więc również fotowoltanikę. Polska zrealizuje swoje zobowiązania, aby do roku 2020 - 15% energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych.


Jak przekonują przedstawiciele Si Power, najkorzystniejsze zarówno z punktu widzenia osiągnięcia celów określonych w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych oraz, co najważniejsze długofalowych korzyści dla gospodarki, jest wprowadzenie obowiązku zakupu lub posiadania przez przedsiębiorstwa energetyczne określonego procentu sprzedawanej przez to przedsiębiorstwo energii z fotowoltaniki np. 5% w skali kraju do 2020 roku oraz stworzenie odrębnych regulacji dla dużych mocy.


Podejście zaproponowane przez Si Power spowoduje, że rozliczenie pomiędzy producentem energii a Urzędem Regulacji Energetyki będzie bardzo przejrzyste.


- Nasz projekt zakłada, i jest to założeniem fundamentalnym, że budowane w Polsce elektrownie słoneczne będą powstawały z wykorzystaniem i w oparciu o komponenty wyprodukowane w jak najszerszym zakresie w Polsce, właśnie w Kleszczowie – zdecydowanie podkreślał Jan Tekielak, z Si Power. – Nie mniej istotnym elementem naszej koncepcji jest współpraca z polskimi naukowcami między innymi z Politechniki Łódzkiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Alstom: 80% energii elektrycznej z fotowoltaiki

Inżynieria i innowacje

Alstom: 80% energii elektrycznej z fotowoltaiki

Mikołaj Kobryński 18 lipca 2023

Smart Window, czyli okno, które naładuje telefon komórkowy

Intermodal i logistyka

Google doradzi, czy montaż paneli słonecznych się opłaca

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Alstom: 80% energii elektrycznej z fotowoltaiki

Inżynieria i innowacje

Alstom: 80% energii elektrycznej z fotowoltaiki

Mikołaj Kobryński 18 lipca 2023

Smart Window, czyli okno, które naładuje telefon komórkowy

Intermodal i logistyka

Google doradzi, czy montaż paneli słonecznych się opłaca

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5