Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Cementownia Chełm: 80% ciepła z paliw alternatywnych

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
24-07-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

Około 106 tys. ton paliw alternatywnych rocznie wytwarza na potrzeby Cementowni Chełm zakład produkcji paliw alternatywnych. – W 2015 roku 80% ciepła potrzebnego do wypalenia klinkieru pochodzi właśnie z tego źródła – mówi dr Henryk Radelczuk, menadżer Działu Jakości w Cementowni Chełm.

W zakładzie wykorzystywane są wstępne wyselekcjonowane odpady palne, z oddzielonym złomem, metalem i gruzem, pozostawiając jedynie frakcję palną. Głównie odpady pochodzą z rynku lubelskiego oraz województw ościennych.

– Zastosowane paliwa dają nam korzyść w postaci ciepła do procesu wypału i zastępują ciepło z węgla kopalnego, pozwala nam to odliczać emisję CO2. Dzięki temu udało nam się zredukować emisję do poziomu 750 kg/na tonę klinkieru. W 2011 roku było 859 kg emisji średniej rocznej C02 z tony klinkieru. Rok 2014 zakończyliśmy z 752 kg ton CO2 – mówi Henryk Radelczuk.

Tadeusz Radzięciak, członek zarządu CEMEX Polska, dyrektor Pionu Produkcji i Technologii, podkreśla, że zakład produkcji paliw alternatywnych jest istotny nie tylko pod względem obniżania kosztów, ale pozwala Cementowni Chełm wpisać się na trwałe w gospodarkę odpadami województwa lubelskiego.

– Staramy się na bieżąco odbierać i utylizować odpady z Lublina i okolicznych miast, a także Warszawy. Dzięki wykorzystaniu paliw alternatywnych udaje nam się eliminować bardzo drogi węgiel i tym samym obniżamy nasze koszty – wyjaśnia dyrektor.
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5