Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Czerwiński: Na Opolu nie postawiono krzyżyka

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
22-05-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Czerwiński: Na Opolu nie postawiono krzyżyka
Andrzej Czerwiński, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. energetyki / fot. Włodzimierz Włoch
- Rezygnacja z inwestycji polegającej na rozbudowie Elektrowni Opole o nowe bloki nie wynika ze strachu. Inwestor widzi, że cena energii jest zbyt mała, aby spokojnie inwestować bez narażenia akcjonariuszy na stratę. Odpowiedzialny prezes, kiedy widzi, że koszty inwestycji są wyższe niż potencjalny zwrot, musi reagować tak, jak prezes PGE – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Andrzej Czerwiński, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. energetyki.

- Decyzja PGE ws. Opola wcale nie oznacza, że postawiono krzyżyk na planach rozbudowy. Tam są dobre warunki do inwestycji, a ponadto poniesiono spore nakłady na przygotowanie się do budowy nowych bloków – uważa Czerwiński.

- Jako kraj mamy narzędzia takie, żeby w interesie bezpieczeństwa energetycznego obywateli zareagować w odpowiednim momencie. Ale nie może się to odbywać przez zmuszanie prezesa spółki prawa handlowego do działania wbrew zasadom. Możemy natomiast to zrobić np. przez zmianę taryf, co leży w kompetencjach prezesa URE, czy wręcz stworzenia mechanizmów jak np. rynku mocy i jej zamówienia. Ale jeszcze nie doszło do takiej sytuacji, że jest zagrożenie braku energii i żebyśmy musieli ich używać, dlatego decyzję o rozbudowie Elektrowni Opole można odłożyć w czasie – tłumaczy Czerwiński.

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że 4 kwietnia 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółki zależnej PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.

 

Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5