Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Efektywna współpraca LOT-u z lotniskiem Chopina

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
02-01-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Efektywna współpraca LOT-u z lotniskiem Chopina
Fot. PLL LOT
Od początku letniego sezonu rozkładowego Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzą nowe, krótsze czasy transferów na Lotnisku Chopina. To efekt współpracy przewoźnika i portu lotniczego w realizacji projektu hubu przesiadkowego w Warszawie.

Nowy Minimum Connecting Time (MCT) będzie wynosił odpowiednio: na połączeniach krótko i średnio dystansowych - 30 minut gdy przylot jest ze Strefy Schengen a wylot do Strefy Schengen lub Strefy Non-Schengen; 35 minut, gdy przylot jest ze Strefy Non-Schengen a wylot do Strefy Schengen lub Strefy Non Schengen. Dla połączeń długodystansowych oraz przylotów z Erewanu i Tel Avivu MCT został określony na 40 min. LOT zgłosił już te czasy do IATA czyli Międzynarodowemu Zrzeszeniu Przewoźników Powietrznych i planuje wprowadzić je w życie od 25 marca.

- To kolejne udogodnienie LOT-u i lotniska w Warszawie wprowadzone z myślą o wygodzie naszych pasażerów. Co ważne, skrócony czas przesiadki obowiązywać będzie na Lotnisku Chopina, które jest dla naszych linii strategicznym portem. W ten sposób zapewnimy podróżnym LOT-u nie tylko szybszy transfer na samym lotnisku, ale także szerszy dostęp do połączeń w systemie rezerwacyjnym – mówi Marcin Piróg, prezes PLL LOT SA.

Wprowadzenie krótszego czasu przesiadek umożliwi pasażerom LOT-u szybszy transfer na kolejne rejsy. Dodatkowo podróżni będą mieli lepsze możliwości korzystania z oferty połączeń przewoźnika. Krótszy MCT zwiększa liczbę dostępnych rejsów LOT-u na które pasażerowie będą mogli przesiąść się na warszawskim lotnisku.

- W obecnie obowiązującym rozkładzie, w wielu przypadkach nie mamy możliwości zaproponowania pasażerom połączeń, ponieważ czas potrzebny na przesiadkę jest zbyt długi pomiędzy przylotem, a odlotem kolejnego samolotu – tłumaczy Leszek Chorzewski, rzecznik LOT.

Dyrektor Lotniska Chopina, Michał Marzec podkreśla, że skrócenie wskaźnika MCT jest efektem wspólnych prac przewoźnika i portu, które od ponad roku realizowane są w ramach projektu pod roboczą nazwą „Hub LOT-u w Warszawie”.

- Tak dobry wynik jest możliwy do osiągnięcia dzięki podjętym przez nas wspólnie zmianom organizacyjnym w procedurach obsługi statków powietrznych i odpowiedniemu dostosowaniu infrastruktury lotniska – mówi dyrektor Marzec.

Ważne znaczenie dla skrócenia czasu niezbędnego do przesiadki miało otwarcie w sierpniu 2011 r. dwóch nowych pirsów. Nie tylko zwiększyło to liczbę stanowisk kontaktowych dla samolotów i liczbę gate’ów, ale umożliwiło również zniesienie kontroli bezpieczeństwa dla pasażerów podróżujących w tranzycie Schengen-Schengen (one stop security).

Po uruchomieniu pirsów zmieniła się także organizacja ruchu pasażerów w terminalu. Obecnie wszyscy podróżujący w granicach strefy Schengen mogą wychodzić z samolotu (jeśli stoi przy terminalu) przez rękaw bezpośrednio na poziom odlotów i nie muszą odbywać długich wędrówek po terminalu. Ogromnym ułatwieniem w transferze jest także możliwość przewożenia pasażerów i bagażu bezpośrednio z samolotu do samolotu po płycie lotniska.

- Skrócenie czasów transferu znacząco zwiększa atrakcyjność Lotniska Chopina jako portu przesiadkowego dla pasażerów LOT-u. Z taką ofertą możemy bez kompleksów rywalizować z największymi hubami i przyciągać pasażerów z całej Europy Środkowej i Wschodniej – komentuje dyrektor Michał Marzec.

Obecnie około 10 proc. pasażerów korzystających z warszawskiego portu, to pasażerowie transferowi. Skrócenie czasu Minimum Connecting Time, a także uruchomienie nowych międzykontynentalnych połączeń planowanych przez LOT pozwoli zwiększyć tę liczbę co najmniej dwukrotnie.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5