Partner serwisu
Intermodal i logistyka

El. Opole: Nadal brak jednoznacznych deklaracji

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
20-06-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / nto.pl / Puls Biznesu / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
El. Opole: Nadal brak jednoznacznych deklaracji
fot. Włodzimierz Włoch
Portal nto.pl informuje, że pomimo deklaracji premiera Donalda Tuska o rozbudowie Elektrowni Opole, przedstawiciele PGE nadal podtrzymują, że realizacja tego projektu nie jest przesądzona.

Nto.pl pisze, że PGE nie skomentowało dotąd deklaracji premiera o rozbudowie elektrowni. Nto.pl relacjonuje, że wiceprezes PGE Bogusława Matuszewska powiedziała przedstawicielom „Solidarności” w Elektrowni Opole, że projekt budowy nowych bloków jest analizowany i nadal w jej ocenie nie jest on rentowny.

 

Serwis podaje również, że 13 czerwca prezes PGE GIEK Jacek Kaczorowski przesłał do Elektrowni Opole pismo, w którym poleca rozliczenie się z głównym wykonawcą rozbudowy elektrowni, a także rozwiązanie umowy zarówno z nim, jak i z innymi firmami pracującymi nad inwestycją.

 

Donald Tusk zadeklarował niedawno, że rozbudowa elektrowni w Opolu o dwa nowe bloki zostanie zrealizowana. „To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" – powiedział Tusk.

Z kolei minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński poinformował, że pozwolenie dotyczące rozpoczęcia prac związanych z rozbudową Elektrowni Opole ma być gotowe do 15 sierpnia. Na antenie TVN24 minister poinformował, że nie ma w sprawie budowy bloków w Opolu sporu ani w rządzie, ani z prezesem PGE. Jak powiedział: „Zespół energetyczny zdecydował, że potrzebne są moce o wielkościach podobnych jak Opole. Prezes Kilian [Krzysztof Kilian, prezes Polskiej Grupy Energetycznej – przyp. red.] stwierdził jakiś czas temu, że przy jego założeniach to nierentowna inwestycja i miał do tego prawo. Ja uważam, że założenia, które pozwoliły np. na realizację Kozienic, mogą być przydatne PGE i uważam, że PGE będzie albo budowało, albo współbudowało tę inwestycję"

Zapytany w TVN CNBC o możliwość zaangażowania spółek węglowych w ten projekt, Karpiński odpowiedział, że możliwe są różne modele, jak np. kontrakty długoterminowe, które będą rozliczane parytetem paliwa do energii. Według Karpińskiego można także mówić o kwestiach związanych z zaangażowaniem tańszego kapitału na realizację tej inwestycji, „żeby obniżyć ten próg i podwyższyć szansę rentowności”.

 

Dzisiejszy „Puls Biznesu” pisze, że rozbudowa Elektrowni Opole może zostać zrealizowana poprzez długoterminowe porozumienie pomiędzy PGE i Kompanią Węglową. W jego ramach KW miałaby dostarczać do bloków w Opolu węgiel kamienny, według stałej ceny lub skorelowanej z cenami energii. Jednocześnie KW miałaby odbierać cześć energii produkowanej w nowych blokach.

 

Anonimowy rozmówca „PB” z resortu skarbu powiedział również, że taki model mógłby zostać wdrożony również w przypadku innych inwestycji w rozbudowę mocy węglowych.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

Drogi i autostrady

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 23 sierpnia 2023

Za dwa lata ma ruszyć budowa obwodnicy Wschowy

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

Drogi i autostrady

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 23 sierpnia 2023

Za dwa lata ma ruszyć budowa obwodnicy Wschowy

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5