Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Fotowoltaika – kosmiczna energia przyszłości

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
05-11-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Safege

Podziel się ze znajomymi:

W dobie globalnego ocieplenia klimatu oraz zagrożeń, jakie niesie ono ze sobą, bardzo ważne jest pozyskiwanie energii z nowych źródeł oraz rozważne z niej korzystanie. Zrównoważony rozwój, ale i dbałość o środowisko naturalne są od zawsze wpisane w DNA SAFEGE S.A.S.

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej pożądane przez miasta i spółki komunalne, realizowane są zatem coraz to nowe projekty z tego zakresu.

Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to dwa różne systemy, dzięki którym możliwe jest pozyskanie i przetworzenie energii słonecznej. Obydwa rozwiązania różnią się budową, działaniem i rodzajem pozyskiwanej energii.

Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. W ten sposób mogą one podgrzewać wodę użytkową, wspomagać pracę centralnego ogrzewania. Promieniowanie słoneczne jest przechwytywane przez powierzchnię absorbera i zamieniane na ciepło.

Panele (moduły fotowoltaiczne) natomiast służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na elektryczną. Pozyskana w ten sposób energia może być wykorzystana np. do oświetlenia budynku, czy zasilenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Panele wykorzystują efekt fotowoltaiczny, który polega na wytwarzaniu przez ogniwa fotowoltaiczne prądu stałego pod wpływem promieniowania słonecznego. Po przetworzeniu prądu w urządzeniu zwanym falownikiem albo inwerterem pozyskana energia może zasilić domowe odbiorniki prądu zmiennego.

W Polsce – w związku z uwarunkowaniami geograficznymi – otrzymujemy średnio ok. 1100 kWh/(m²*rok) energii słonecznej, a do jej zamiany (konwersji) na energię elektryczną potrzebne jest ogniwo fotowoltaiczne – zazwyczaj zbudowane na bazie krzemu monokrystalicznego.

Od 2013 roku SAFEGE zarządza inwestycjami związanymi z zaprojektowaniem, wykonaniem i montażem paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych zarówno na budynkach użyteczności publicznej, jak i na domach prywatnych. Ostatni z projektów realizowany jest w Warszawie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – to jedna z większych inwestycji tego typu w skali krajowej.

Zaprojektowana instalacja zostanie zamontowana na 7 obiektach: Pompownia Nowodwory (instalacja na dachu obiektu), Stacja Pomp Kanałowych „Powiśle” (instalacja na dachu obiektu), Zakład Północny (instalacja naziemna), Stacja strefowa Białołęka (instalacja naziemna), Zakład Czajka (instalacja naziemna), Zakład Południe (instalacja naziemna), Zakład Dębe (instalacja naziemna).

Łączna powierzchnia istalacji fotowoltaicznych wybudowanych w ramach tego projektu to aż 10 hektarów, a ich moc sięgnie 6,7 MW, co zapewni roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie 6,7 GWh i oszczędności dla spółki MPWiK na poziomie ok. 1,8 mln zł netto rocznie.

– Korzyści dla Inwestora z realizacji tego projektu są oczywiste. To nie tylko niższe koszty energii, ale i efektywność energetyczna oraz zmiana źródła energii na źródło odnawialne. Z naszej perspektywy to bardzo ciekawy i nowatorski projekt, ale i wymagający, tak pod względem koordynacyjnym, jak i technicznym – mówi Wojciech Wojewoda, Dyrektor Regionu Centralnego i Północnego w SAFEGE.

Inwestycja ta, którą nadzorują nasi koledzy z SAFEGE jest jednym z etapów Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji na lata 2018-2025. Dzięki niej spółka będzie pozyskiwać czystą i bezpieczną dla środowiska energię elektryczną.

Nieco mniejszym projektem z zakresu fotowoltaiki jest trwający od 2016 roku nadzór nad „Uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”. Poza rozbudową i przebudową Oczyszczalni Ścieków w Krośnie (w celu podniesienia przepustowości części biologicznej oczyszczalni i obniżenia uciążliwości zapachowej) oraz rozbudową i modernizacją Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej (w celu uzyskania lepszych parametrów uzdatnionej wody i zwiększenia zdolności produkcyjnych ujęcia), przewidziana jest budowa instalacji fotowoltaicznych na potrzeby własne Oczyszczalni Ścieków (150 kW) i Zakładu Uzdatniania Wody (40 kW) dla produkcji energii elektrycznej.

– Ilość energii wyprodukowanej przez ZUW od stycznia 2018 to 77 462 kWh – zaś odpowiadająca temu redukcja emisji CO2 jest równa ok. 64,4 t. Natomiast instalacja na oczyszczalni w Krośnie to 152 532 kWh – zaś odpowiadająca temu redukcja emisji CO2 jest równa 126,8 t. Parametry te jasno wskazują na zmniejszenie obciążenia dla środowiska naturalnego – zauważa Witold Nekanda-Trepka, Kierownik Zespołu Inżyniera Kontraktu ze strony SAFEGE.

Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Także ZWiK w Grodzisku Mazowieckim zamierza korzystać z energii odnawialnej. Pomagamy osiągnąć założenia angażując się przy projekcie „Nadzór nad Robotami budowlanymi polegającymi na budowie instalacji farmy fotowoltaicznej o mocy 300 KW na terenie lagun wyłaczonych z eksploatacji znajdujących się na oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym”.

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne, wartym wspomnienia projektem był kontrakt z dziesięcioma gminami reprezentowanymi przez Busko Zdrój. To była spora niewiadoma, gdyż w 2013 r. byliśmy prekursorami usług przy tego typu instalacjach.

Musieliśmy nie tylko dopilnować właściwej instalacji kolektorów słonecznych na ponad 4000 dachach, ale też ogniw fotowoltaicznych dla potrzeb oświetlenia parku zdrojowego w Busku-Zdroju. Przeprowadzenie szkoleń dla dzieci i młodzieży oraz Działania promocyjne to była już tylko „wisienka na torcie”.

– Projekt ten stanowił dla nas znaczące wyzwanie – mówi Wojciech Wojewoda, Dyrektor Regionu Centralnego i Północnego w SAFEGE. Nie tylko z uwagi na aspekty techniczne, tj. wykorzystanie technologii solarnych, ale także z uwagi na beneficjentów projektu, którymi było aż 10 gmin, a mówiąc ściślej ich mieszkańcy, którzy zdecydowali się zainstalować w swoich domach kolektory słoneczne i zaoszczędzić dzięki temu na kosztach eksploatacyjnych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy (SPPW), Obszaru priorytetowego „Środowisko i infrastruktura”, obszaru tematycznego „Odbudowa, remont, przebudowa i rozbudowa podstawowej infrastruktury oraz poprawa stanu środowiska”, Celu 2 „Zwiększenie efektywności energetycznej i redukcja emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji”, zmierzającego do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisji w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej.

Z raportu niemieckiego Instytutu Systemów Energii Słonecznej instytutu Fraunhofer ISE wynika, że w 2025 roku fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii.

Instytut Energii Odnawialnej zauważa z kolei, że w 2019 roku Polska może znaleźć się już na 4 miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. (Raport IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, Warszawa, czerwiec 2019).

– Patrzymy z optymizmem na rozwój tego tak potrzebnego sektora energetyki. Jego rola w tzw. mixie energetycznym w Polsce będzie rosła. Jako firma jesteśmy na to gotowi. Jesteśmy też przekonani, że zdobyte przez nas doświadczenia w branży fotowoltaicznej pozwolą nam uczestniczyć w kolejnych, ciekawych inwestycjach w nadchodzących latach – zauważa Wojciech Wojewoda.


Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni

Intermodal i logistyka

Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni

inf. pras oprac. JM 18 sierpnia 2021

Farma fotowoltaiczna zasili obóz dla uchodźców w Jordanii

Intermodal i logistyka

Coraz bliżej farmy na Bałtyku. Polenergia z drugą decyzją środowiskową

Intermodal i logistyka

Dobre perspektywy przed morską energetyką wiatrową

Intermodal i logistyka

Energetyka morska może częściowo zastąpić stare bloki węglowe

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni

Intermodal i logistyka

Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni

inf. pras oprac. JM 18 sierpnia 2021

Farma fotowoltaiczna zasili obóz dla uchodźców w Jordanii

Intermodal i logistyka

Coraz bliżej farmy na Bałtyku. Polenergia z drugą decyzją środowiskową

Intermodal i logistyka

Dobre perspektywy przed morską energetyką wiatrową

Intermodal i logistyka

Energetyka morska może częściowo zastąpić stare bloki węglowe

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5