Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Gęsto na polskim niebie: 20% wzrostu ruchu, a będzie więcej

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

sg

Data publikacji:
30-04-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury/Rzeczpospolita

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Gęsto na polskim niebie: 20% wzrostu ruchu, a będzie więcej
Fot. Lotnisko Chopina w Warszawie
W 2011 roku polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 2,26 mln pasażerów w ruchu krajowym, o 20% więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu sporządzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. - Nie znam innego kraju w Europie, który w tak znaczącym stopniu zwiększa oferowanie – przyznaje Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.

Raport ULC został przedstawiony na niedawnej konferencji w Warszawie. – Od 2009 roku rynek ma się bardzo dobrze. Takie same wyniki są dla I kwartału 2012 roku. Obecnie w Polsce mamy 2,5 mln oferowanych miejsc, dla czarterów jest to 400 tys. -– komentuje Michał Piróg, prezes PLL LOT. – Pamiętać należy, że współczynnik mobilności pasażera w Polsce wynosi zaledwie 0,5%. [W Europie jest to 2% - przyp. red.].

W przypadku rozkładowych przewozów międzynarodowych z Polski dominują przewozy na terytorium europejskim, gdzie podróżuje ponad 96% pasażerów. Blisko 90% podróżujących z i do Polski korzysta z lotnisk w Europie Zachodniej. Poza Europą największym powodzeniem cieszy się Ameryka Północna, gdzie podróżuje ok. 3% pasażerów, ale na tym kierunku występuje tendencja spadkowa. Natomiast coraz więcej pasażerów podróżuje do Europy Wschodniej. Silną pozycję w latach 2007-11 utrzymał rynek turecki. Można zauważyć również duże zainteresowanie rynkiem greckim, hiszpańskim i bułgarskim.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat widać zmianę preferencji pasażerów odnośnie kierunków w Europie Zachodniej. Coraz mniejszym powodzeniem cieszą się połączenia do Wielkiej Brytanii i Irlandii, zaś większym – do Niemiec, Włoch, Norwegii, Hiszpanii oraz Szwecji.

Charakterystyka zmian przewozów long-haul w Polsce odbiegała znacząco od przewozów na całym europejskim rynku. Przewoźnicy sieciowi AEA w 2011 roku obsłużyli 7% więcej pasażerów podróżujących w rejsach dalekodystansowych w porównaniu do roku 2007. W tym samym okresie ten ruch w Polsce zmniejszył się o 17%.

Regularny ruch long-haul w Polsce stanowi zaledwie 5% przewozów przewoźników sieciowych. Dla porównania na rynku europejskim (dane przewoźników AEA) tego typu pasażerowie stanowią 20% wszystkich przewozów.

Po raz pierwszy udział połączeń low costowych spada – zaznacza Piróg. Jego słowa potwierdzają analizy ULC: 2007 roku udział low costów w polskim rynku wynosił 46%, a w 2011 roku było to 41%.

- Zauważyć należy, że rynek tanich przewoźników został zdominowany przez dwie linie: Ryanair i Wizzair, które w 2011 roku obsłużyły aż 89% połączeń w tym segmencie. Centralwing i Sky Europe już nie istnieją. Easy Jet i Norwegian zmniejszyły swoje oferowanie z Polski o 30%, a Germanwings o 90% - wylicza Paweł Zagrajek, naczelnik wydziału Statystyk i Analiz ULC.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Koło zyska powiatową obwodnicę

Drogi i autostrady

Koło zyska powiatową obwodnicę

Elżbieta Pałys 29 sierpnia 2023

Gdańsk. Wiadomo kto przebuduje drogi do portu

Intermodal i logistyka

Jak LOT zarobi miliard złotych? Dwie recepty prezesa Fijoła

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Koło zyska powiatową obwodnicę

Drogi i autostrady

Koło zyska powiatową obwodnicę

Elżbieta Pałys 29 sierpnia 2023

Gdańsk. Wiadomo kto przebuduje drogi do portu

Intermodal i logistyka

Jak LOT zarobi miliard złotych? Dwie recepty prezesa Fijoła

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5