Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Grendowicz: Zespół PIR osiągnął pełną moc operacyjną

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
20-03-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Grendowicz: Zespół PIR osiągnął pełną moc operacyjną
fot. Włodzimierz Włoch
- Obejmując stery PIR zapowiadałem, że w I kw. 2014 r. będziemy w stanie zaprezentować trzy pierwsze inwestycje. Wspólny projekt z grupą Tauron jest już czwartą transakcją. Staramy się więc dowozić składane obietnice - powiedział Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych po podpisaniu porozumienia w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie pomiędzy Tauronem a PIR.

Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały 20 marca porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Maksymalne zaangażowanie PIR


Budowa bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie będzie jedną z największych inwestycji grupy Tauron w województwie śląskim i jednym z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 mld zł, a udział PIR osiągnie poziom 750 mln zł. - Zaangażowanie na kwotę 750 mln zł, a zatem maksymalną, którą może podejmować PIR jest dowodem na to, że zespół inwestycyjny Polskich Inwestycji Rozwojowych osiągnął pełną moc operacyjną – podkreślił w swojej wypowiedzi Grendowicz. - Liczymy, że w ciągu kilku następnych tygodni będziemy w stanie zaprezentować dwa kolejne projekty - dodał.

 

Szef Polskich Inwestycji Rozwojowych wymienił kilka powodów, dla których PIR zdecydował się zaangażować w projekt w Elektrowni Łagisza. – Jest przede wszystkim spełnione kryterium sektorowe. PIR ma koncentrować się na sześciu obszarach. Jednym z nich jest właśnie energetyka. Tym bardziej, że mówimy o produkcji energii w skojarzeniu, czyli tej najbardziej wydajnej, efektywnej – stwierdził Grendowicz. - Inwestycja jest też prorozwojowa, generuje miejsca pracy, utrzymuje wzrost gospodarczy aglomeracji śląskiej i oczywiście zapewnia dostawy energii elektrycznej i cieplnej dla tego obszaru. Do tego dochodzi aktywizacja kapitału. Założeniem polskich Inwestycji Rozwojowych było to, aby każdy złoty wydawany reprezentował wielokrotność tej kwoty w inwestycjach infrastrukturalnych – powiedział Grendowicz.

Bez długu bankowego


Jeśli chodzi o strukturę realizacji projektu, to tak jak pozostałe transakcje PIR, tak i ta w Będzinie jest oparta o spółkę celową. Jej akcjonariuszami będą Polskie Inwestycje Rozwojowe oraz Tauron. - Zawarta zostanie umowa z generalnym wykonawcą na budowę pod klucz nowego bloku za określoną kwotę, zostanie zawarta umowa na utrzymanie i remonty, a potem zostaną zawarte trzy bardzo istotne umowy: na dostawy gazu ziemnego, sprzedaż energii cieplnej oraz sprzedaż energii elektrycznej – wyjaśnił i dodał: - Umowa z Tauronem nieco odbiega od poprzednich naszych transakcji tym, że nie ma tutaj długu bankowego. To jest świadoma w pełni decyzja podjęta przez Taurona i PIR.

 

Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe w Elektrowni Łagisza wpisuje się w strategię grupy Tauron, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.

Karpiński: Inwestycja w El. Łagisza zaktywizuje rynek pracy

 

- Grupa Turon ma bogaty program inwestycyjny, który aktywizuje rynek pracy, do tego ma doświadczenia z nowoczesnymi technologiami, chociażby w Łagiszy z bardzo efektywnym piecem fluidalnym, który produkuje w ekologiczny sposób energię elektryczną, a do tego inwestycje Tarona zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko to jest zadaniem państwa i dlatego też państwo angażuje się w ten projekt – powiedział dziennikarzom Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński po podpisaniu porozumienia w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie pomiędzy Tauronem a Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi .

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5