Spółki chcą wydobywać węgiel na poziomie 510 metrów i eksploatować złoża po zamkniętej w latach 90. KWK Jan Kanty. W ubiegłym tygodniu jeden z inwestorów, spółka KWK Jaworzno przedstawiła projekt nowej kopalni „Mariola”. Miałaby ona powstać od podstaw w rejonie ulicy Wapniówka. Pracę w niej mogłoby znaleźć nawet 2 tysiące osób.
Ma to być najnowocześniejsza kopalnia w Polsce. Inwestycja pochłonie ok. 600 – 700 mln zł. Dzienne wydobycie szacuje się na 10 tysięcy ton węgla.