Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Jubileusz Cementowni Chełm. 60 lat doświadczenia, jakości i innowacji

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
09-12-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl/CEMEX Polska

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Jubileusz Cementowni Chełm. 60 lat doświadczenia, jakości i innowacji
fot. CEMEX Polska
Cementownia Chełm, należąca do CEMEX Polska, producent wysokiej jakości cementów oraz lider rozwiązań w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych obchodzi w grudniu 2020 roku jubileusz 60 lat rozpoczęcia produkcji. Fabryka przez ten czas zapewniła sobie rolę nie tylko jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych oraz największych pracodawców na terenie Lubelszczyzny, ale także istotnego partnera społecznego, aktywnie angażującego się w życie Chełma.

Cementownia Chełm produkuje wysokiej jakości cementy portlandzkie, portlandzkie popiołowe wapienne, mieszane oraz cementy specjalne, w tym produkty przeznaczone dla budownictwa drogowego, zaopatrując najważniejsze inwestycje infrastrukturalne na terenie Polski. Na równi z doskonałością produkcyjną firma stawia jako strategiczny priorytet dbałość o swoich interesariuszy – pracowników, dostawców, klientów oraz społeczność lokalną.

Początki branży cementowej w Polsce

Cementownia Chełm to największy zakład przemysłowy miasta Chełm. Budowę zakładu rozpoczęto w 1956 r., kiedy w całym kraju powstawały nowe zakłady produkujące cement. Pierwszy rozruch linii produkcyjnej w zakładzie miał miejsce w Barbórkę, 4 grudnia 1960 roku. W latach 60. powstało 8 pieców zakładu "Chełm I", a w latach 70. kolejne piece zakładu "Chełm II". W tych latach zostały uruchomione pierwsze piece firmy F.L. Smidth pracujące metodą mokrą. Od 1990 r. wraz z przekształceniami własnościowymi, w Cementowni Chełm przeprowadzono zasadniczą modernizację, związaną z budową zakładu "Chełm III". Ostatnią dużą i do tej pory najważniejszą inwestycją w zakładzie, była budowa nowoczesnej linii produkcji klinkieru metodą suchą, której budowę zakończono w 1999 roku.

Prekursor nowych technologii

Klinkier w Chełmie produkowany jest na linii technologicznej, której rozruch odbył się w 1999 r. Piec pracujący w metodzie suchej był pierwszą w Polsce instalacją klinkierową zaopatrzoną w kalcynator. Urządzenie umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności produkcyjnej, tj.5000 t/dobę przy niewielkich rozmiarach pieca. Ta nowoczesna technologia już w latach 90. umożliwiła znacznie obniżenie emisji pyłów i gazów z procesów produkcyjnych oraz obniżenie kosztów produkcji surowca. Obecnie jest to powszechnie używana technologia wśród producentów cementu na świecie.

Kopalnia kredy na własne potrzeby produkcyjne

Do produkcji cementu CEMEX wykorzystuje kredę z własnej kopalni oraz glinę i krzemionkę, a także popioły lotne, rea-gipsy z odsiarczania spalin i dodatki żelazonośne, wykorzystując w ten sposób pozostałości z innych sektorów gospodarki. Wraz z postępem wydobycia i eksploatacji dolnych pokładów na terenie kopalni, koniecznym stało się zwiększenie efektywności osuszania złoża. W tym celu zakład wybudował system
odwodnienia kopalni pod nazwą „Bariera Bis” w latach 2013- 2016. Budowa objęła wykonanie 17 studni z instalacjami elektrycznymi zasilającymi i sterującymi, armaturą hydrauliczną oraz pompami. Woda z tego ujęcia zasila zasoby miejskiej sieci wodociągowej w Chełmie. Dzięki temu kopalnia kredy stała się głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców Chełma.Działalność w duchu zrównoważonego rozwoju

Na przestrzeni lat CEMEX zrealizował inwestycje związane z ograniczeniem oddziaływania zakładu na środowisko naturalne. Firma dąży do prowadzenia działalności produkcyjnej opartej na obiegu zamkniętym, a do produkcji klinkieru i cementu wykorzystuje paliwa alternatywne wytworzone z odpadów oraz materiały odpadowe z innych branż.

Cementownia Chełm jest jedną z pierwszych cementowni w Polsce, która zainwestowała w rozwój technologiczny w zakresie wykorzystywania paliw alternatywnych. Na przestrzeni lat zakład wybudował jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii technologicznych, pozwalających na wykorzystanie paliw alternatywnych w procesie produkcji klinkieru oraz unikalną w zakresie innowacji w skali światowej w momencie jej budowy, suszarnię paliw alternatywnych. To nowoczesna metoda odzysku energii z odpadów, która pozwala na znaczną redukcję zużycia cennych, a jednocześnie obciążających atmosferę paliw konwencjonalnych, zagospodarowanie setek tysięcy ton odpadów rocznie oraz budowę gospodarki o obiegu zamkniętym. Obecnie Cementownia Chełm jest liderem w Polsce, ale również w grupie CEMEX na świecie, pod względem
substytucji paliw kopalnych paliwami alternatywnymi.

Od 2011 roku Cementownia Chełm jest zarejestrowana w europejskim systemie ekozarządzania i audytu (EMAS)- jako pierwsza organizacja w województwie lubelskim i drugie przedsiębiorstwo z sektora produkcji cementu w Polsce. Zakład pracuje w oparciu o międzynarodowe normy ISO 9001 (jakość), ISO 14001 (środowisko), ISO 45001 (BHP), ISO 50001 (energia) oraz zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia EMAS, co potwierdza spełnianie najwyższych standardów w zakresie produkcji i oddziaływania na otoczenie.

Strategiczna rola bezpieczeństwa

Nadrzędnym priorytetem CEMEX Polska jest bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz podwykonawców. Każdego roku na terenie zakładu wdrażane są projekty w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, służące ochronie zdrowia i życia pracowników, podwykonawców, ale też klientów i interesariuszy. Odpowiedzialność za bezpieczną pracę i cel „zero wypadków” obowiązuje pracowników każdego wydziału zakładu oraz najwyższe kierownictwo firmy. Nieustające, regularne i osobiste zaangażowanie każdego pracownika cementowni w kwestie BHP ma swoje odzwierciedlenie w licznych nagrodach, jakie zakład otrzymał na przestrzeni lat za skuteczne rozwiązania w tym obszarze.

Ważny partner lokalnej społeczności

Historia Cementowni Chełm to historia regionu oraz społeczności, która od początku istnienia zakładu stanowiła jego największy atut, przejawiający się w zaangażowanej kadrze zarządzającej i oddanych pracownikach. CEMEX w swojej strategii wychodzi naprzeciw także swoim sąsiadom, realizując projekty społeczne, które budują trwałe partnerstwo lokalne i
odpowiadają na potrzeby społeczności zamieszkującej najbliższe otoczenie.

Podstawą budowania relacji z otoczeniem są prowadzone w sposób regularny dialogi z interesariuszami, które umożliwiają sąsiadom zakładu otwartą komunikację z przedstawicielami zakładu. Od 2009 r. wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych i jednostek edukacyjnych realizowane jest poprzez działalność Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”. Do tej pory Fundacja pomogła zrealizować 67 projektów grantowych oraz 32 projekty wolontariackie na terenie Chełma i sąsiednich gmin.
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Cemex Polska nagrodzony Srebrnym Listkiem CSR

Biznes i przemysł

Cemex Polska nagrodzony Srebrnym Listkiem CSR

inf. pras. 22 czerwca 2023

Beton Vertua na ekologicznym osiedlu w Warszawie

Inżynieria i innowacje

Pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex

Inżynieria i innowacje

Pozostałe z wątku:

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Biznes i przemysł

Cemex Polska partnerem wystawy prac Fridy Kahlo

Cemex Polska 13 sierpnia 2023

Zobacz również:

Cemex Polska nagrodzony Srebrnym Listkiem CSR

Biznes i przemysł

Cemex Polska nagrodzony Srebrnym Listkiem CSR

inf. pras. 22 czerwca 2023

Beton Vertua na ekologicznym osiedlu w Warszawie

Inżynieria i innowacje

Pustułki podpatrzone w budkach lęgowych Cemex

Inżynieria i innowacje

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5