Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Karpiński o Elektrowni Opole

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
03-06-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Bloomberg / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Karpiński o Elektrowni Opole
fot. Włodzimierz Włoch
M.in. o Elektrowni Opole rozmawiał z szefem Ministerstwa Skarbu Państwa, Włodzimierzem Karpińskim Bloomberg Businesweek Polska.

Karpiński w rozmowie Bloomberg Businesweek Polska odnosząc się do roli spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa zaznaczył, że nie różnią się one niczym od firm, gdzie najważniejszy jest zysk. Podkreślił jednak, iż państwo ma priorytety, w tym m.in. bezpieczeństwo energetyczne.

 

W trakcie rozmowy Włodzimierz Karpiński skomentował decyzję Polskiej Grupy Energetycznej, która zrezygnowała z rozbudowy Elektrowni Opole o nowe bloki. W opinii szefa resortu skarbu informacja o tym, nie została najlepiej zakomunikowana. Szef MSP wskazał, że wcześniejsze kroki PGE GiEK mogły sugerować, iż inwestycja będzie realizowana. W rozmowie z Bloombergiem Karpiński zaznacza, że realizacja inwestycji pozwoliłaby zapewnić bezpieczeństwo i pokryć niedobory mocy, których można się spodziewać w przyszłości.

 

Minister powiedział również, iż niektórzy menedżerowie spółek Skarbu Państwa mają problem z pogodzeniem odpowiedzialności przed akcjonariuszami i realizacją polityki państwa, choć zostali powołani do pełnienia takiej roli. Jak wynika ze słów Karpińskiego, sytuacja w tym zakresie ma się zmienić.
 

Przypomnijmy, że 4 kwietnia 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółka zależna PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.

Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

 

W połowie listopada 2011 r. zarząd PGE Elektrowni Opole rozstrzygnął przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Drogi i autostrady

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Elżbieta Pałys 24 sierpnia 2023

Mazowieckie. Będzie remont DK-63 za ponad 10 milionów złotych

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Drogi i autostrady

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Elżbieta Pałys 24 sierpnia 2023

Mazowieckie. Będzie remont DK-63 za ponad 10 milionów złotych

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5