Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Kilian: Łatwiej opowiadać o strategii niż ją budować i realizować

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
15-05-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Kilian: Łatwiej opowiadać o strategii niż ją budować i realizować
Krzysztof Kilian, prezes PGE / fot. Włodzimierz Włoch
- Pod koniec XVII wieku Sobieski zwyciężył pod Wiedniem, ale miał taką strategię, że zamiast zostać w tym Wiedniu niestety wrócił do Warszawy. Ta strategia była błędna, bo zakończyła się m.in. trzema rozbiorami. Opowiadanie, jak budować strategię jest dużo łatwiejsze, niż faktycznie ją budować i realizować – stwierdził Krzysztof Kilian, prezes Polskiej Grupy Energetycznej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- W języku polityki bardzo dużo rzeczy jest możliwych, w języku biznesu jest dokładnie odwrotnie – niewiele. Takie banalne rzeczy, jak efektywność kosztowa, korzystanie ze swoich właściwości kompetencyjnych, szukanie okazji, bo jest tani pieniądz, to banalne tematy. Ale tak zbudowana strategia ma się później przekładać na konkretne wyniki, na odpowiedzialność za aktywa, które zostaną powierzone zarządowi spółki do zarządzania – powiedział Krzysztof Kilian.

- Decyzja o rezygnacji z rozbudowy elektrowni Opole wynika z logiki, arytmetyki i z tzw. kompetencji wynikającej, jak się robi projekty. Z tego projektu wynika, że nie przynosi on oczekiwanego zwrotu dla inwestorów. Ktoś, kto zna kodeks spółek handlowych wie, że to naczelna zasada, jaką kierują się zarządy spółek - zaznaczył.

„Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej informuje, że 4 kwietnia 2013 r. Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółki zależnej PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.” – napisano w komunikacie.

Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

Rezygnacja z budowy bloków to zła wiadomość dla konsorcjum, które wygrało przetarg budowlany. Przypomnijmy, że w połowie listopada 2011 r. zarząd PGE Elektrowni Opole rozstrzygnął przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Drogi i autostrady

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Elżbieta Pałys 24 sierpnia 2023

Mazowieckie. Będzie remont DK-63 za ponad 10 milionów złotych

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Drogi i autostrady

Obwodnica za 400 proc. budżetu inwestora lub drożej?

Elżbieta Pałys 24 sierpnia 2023

Mazowieckie. Będzie remont DK-63 za ponad 10 milionów złotych

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5