Partner serwisu
Intermodal i logistyka

KIP 2016: Udział węgla będzie się zmniejszał. Nie wiemy tylko o ile i jak długo

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
22-06-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
KIP 2016: Udział węgla będzie się zmniejszał. Nie wiemy tylko o ile i jak długo
fot. KW
Polska będzie sukcesywnie eliminować węgiel, jednak nie wiadomo do jakiego udziału procentowego zostanie on zmniejszony. W kwestii kształtu energetyki w Polsce rola państwa jest kolosalna – mówili eksperci podczas IV Kongresu Infrastruktury Polskiej w Warszawie.

Zgromadzeni na panelu "Czy rynek wystarczy, aby budować nowe moce wytwórcze?" zgodzili się, że obecny system energetyczny jest niestabilny pod względem regulacji i nie jest to tylko problem polski.

Problemem, składającym się na niestabilność systemu, jest brak rynku mocy i niepewność co do tego czy i kiedy powstanie. Przypomniano jednocześnie zdanie Unii Europejskiej i tego, że rynek mocy niesie ze sobą, poza nadzieją na realizacje inwestycji, także efekty ubocze: bardzo duży koszt oraz poddanie się pewnej presji ze strony graczy sektora energetycznego.

Kwestią problematyczną jest także kształt miksu energetycznego. Jak stwierdził Rafał Hajduk z kancelarii Norton Rose Fulbright, wiadomo, że węgiel zostanie zniwelowany, jednak nie wiadomo, w jakim procencie. – Bedzie to wypadkowa decyzji politycznych, jaki miks energetyczny będziemy mieć. Pytanie, czy trwanie przy węglu jest jedyną możliwości niezależności energetycznej – dodał.

Podkreślił, że olbrzymia w decydowaniu o kształcie energetyki jest rola państwa. – Rynek energii nigdzie nie jest prawdziwym wolnym rynkiem, ale zawsze jest regulowany przez instytucje typu URE. Regulacją są tez inne rodzaje interwencji, takie jak przepisy prawa czy działanie innych agend rządowych niż regulator energii. To zawsze kwestia wypadkowa kwestii ekonomicznych i politycznych - stwierdził Rafał Hajduk.

Zdaniem Anny Chmielewskiej z EBOiR należy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy pewni, że węgla wystarczy nam na kolejne kilkadziesiąt lat. – Czy prowadząc taką politykę, nie uzależniamy się przypadkiem od dostaw węgla? – pytała Chmielewska.

Jak dodała, obecnie nie mamy do czynienia z silnymi bodźcami do budowy nowych mocy – co innego jednak instytucje finansowe takie jak banki, które mogą dostosować skalę finansowania do ryzyka projektu. – Ilość finansowania jest jednym z kluczowych determinantów dla decyzji inwestycyjnej, ale nie tylko to. Ważna jest kwestia wiarygodności tego systemu i to, co dzieje się z systemem wsparcia dla OZE – dodała.
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

NIK ostro o systemie szkolenia kierowców w Polsce

Polityka i prawo

NIK ostro o systemie szkolenia kierowców w Polsce

Mikołaj Kobryński 12 września 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

NIK ostro o systemie szkolenia kierowców w Polsce

Polityka i prawo

NIK ostro o systemie szkolenia kierowców w Polsce

Mikołaj Kobryński 12 września 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5