Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

Koalicja megawatów. Chcą, by powstały nowe moce węglowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
24-07-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Puls Biznesu / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Koalicja megawatów. Chcą, by powstały nowe moce węglowe
„Puls Biznesu” informuje, że pojawił się pomysł o roboczej nazwie OKO, który zakłada zgromadzenie w jednej spółce projektów obejmujących budowę bloków opalanych węglem kamiennym w elektrowniach w Opolu, Kozienicach i Ostrołęce.

Pomysł na rozwiązanie problemów węglowych w energetyce - OKO to robocza nazwa dla projektu, który zakłada zgromadzenie w jednej spółce projektów obejmujących budowę bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym w Opolu, Kozienicach i Ostrołęce wartych łącznie blisko 20 mld zł. To projekty prowadzone przez PGE, Eneę i Energę, czyli trzy państwowe grupy energetyczne.

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że projekt jest na razie analizowany przez resort skarbu oraz zarządy poszczególnych spółek. Strony nie komentują, choć nieoficjalne źródła wskazują, że to inicjatywa oddolna, która na razie w skarbie nie wzbudziła entuzjazmu. Wskazuje się bowiem na stopień skomplikowania całej operacji oraz liczne rodzaje ryzyka.

„PB” przypomina, że do końca lipca Ministerstwo Gospodarki ma przygotować „Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej”. Według „Pulsu Biznesu” losy projektu OKO uzależnione będą właśnie od dokumentu opracowywanego w resorcie gospodarki.

Przypomnijmy, że Ministerstwo skarbu liczy, że do końca lipca nastąpiło formalne rozpoczęcie budowy nowych bloków w Elektrowni Opole. 27 czerwca PGE podpisała z Kompanią Węglową list intencyjny, na podstawie którego strony zobowiązały się do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla kamiennego z Kompanii Węglowej do Elektrowni Opole. Sygnatariusze listu intencyjnego zakładają, że efektem działań powinno być wypracowanie modelu zapewniającego wybudowanie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, oraz zapewnienie Kompanii Węglowej zbytu węgla kamiennego. Rozstrzygnięcie przetargu na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym miał miejsce w listopadzie 2011 r. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł. Wspomnieć jednak należy, iż losy rozbudowy Opola nie są pewne. 4 kwietnia 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółka zależna PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

 

Jeśli chodzi o Kozienice, to inwestycja wykonywana przez polsko-japońskie konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Hitachi Power Europe jest realizowana i jak zapewnia inwestor – Enea - ma zostać zakończona w II kwartale 2017 r. Nowy blok energetyczny w Kozienicach będzie najnowocześniejszą w Europie jednostką pracująca na nadkrytyczne parametry pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6 proc. (netto). W lipcu rozpoczęło się palowanie pod fundamenty, które jest niezbędne w wypadku podłoża, jakie występuje na terenie przewidzianym pod budowę nowej jednostki wytwórczej.

 

Natomiast inwestycja polegająca na budowie nowego bloku w należącej do Energi Elektrowni w Ostrołęce została „czasowo wstrzymana” do momentu pozyskania partnera strategicznego. Energa tłumaczyła, że "samodzielna realizacja inwestycji została zamrożona z powodu m.in. trudności z uzyskaniem finansowania w formule Project Finance, bardzo wysokimi obecnie kosztami takiego finansowania oraz niekorzystną sytuacją na rynku firm budowlanych. Nie bez znaczenia jest tez sytuacja na rynku energii elektrycznej i aktualne prognozy dotyczące rynku energetycznego." - Wstrzymanie projektu w Ostrołęce nie oznacza jego likwidacji – powiedział Mirosław Bieliński. Szef Elektrowni Ostrołęka dodał, że dzięki wykonanym już pracom kontynuacja inwestycji może w przyszłości przebiegać znacznie sprawniej, a spółka nie będzie rozpoczynać od punktu zerowego. Bieliński wskazuje, że tak zaawansowany projekt jest też atrakcyjniejszym aktywem dla potencjalnego partnera lub nabywcy.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Oferta Porr pozostaje najkorzystniejsza na S16 Barczewo – Biskupiec

Drogi i autostrady

Oferta Porr pozostaje najkorzystniejsza na S16 Barczewo – Biskupiec

Elżbieta Pałys 10 grudnia 2023

Pierwszy pociąg w Świeradowie-Zdroju. Byliśmy na pokładzie! [zdjęcia]

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Oferta Porr pozostaje najkorzystniejsza na S16 Barczewo – Biskupiec

Drogi i autostrady

Oferta Porr pozostaje najkorzystniejsza na S16 Barczewo – Biskupiec

Elżbieta Pałys 10 grudnia 2023

Pierwszy pociąg w Świeradowie-Zdroju. Byliśmy na pokładzie! [zdjęcia]

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5