Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Kucharewicz: Elektrownię Opole warto rozbudować

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
20-06-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Kucharewicz: Elektrownię Opole warto rozbudować
fot. Włodzimierz Włoch
- Nie wydaje się nam, że decyzja Polskiej Grupy Energetycznej o rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole jest merytoryczna. To decyzja polityczna - mówi w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl Dariusz Kucharewicz, przewodniczący "Solidarności" w Elektrowni Opole. Dziś o godz. 16.00 w budynku Sejmu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki poświęcone sprawie rozbudowy Elektrowni Opole.

W posiedzeniu wezmą udział przedstawiciele Akcji Obywatelskiej "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska", m.in. Dariusz Kucharewicz - przewodniczący "Solidarności" w Elektrowni Opole oraz Tomasz Kwiatek - prezes Stowarzyszenia "Stop Korupcji".

 

- Nie wierzę, by jakaś decyzja dziś zapadła. W expose premier Donald Tusk ogłosił, że Elektrownia Opole będzie rozbudowywana. Projekt o wartości 11,5 mld zł miał być kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Potem zapadła w PGE decyzja zamykająca projekt, a następnie pojawia się furtka dla realizacji projektu. Mam tu na myśli słowa premiera, że rząd znajdzie sposób, by inwestycja ruszyła. W tych uwarunkowaniach coś oceniać, szacować – mówi w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl Dariusz Kucharewicz, przewodniczący "Solidarności" w Elektrowni Opole.

 

Podczas posiedzenia przedstawiciele Akcji Obywatelskiej "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska", zamierzają wręczyć ministrowi skarbu, prezesowi PGE, ministrowi gospodarki i premierowi dziennik budowy nowych bloków w Elektrowni Opole. – Chcielibyśmy, aby przedstawiciele państwa podpisali się w tym dzienniku, aby było to symboliczne rozpoczęcie rozbudowy opolskiej elektrowni – tłumaczy Kucharewicz.

 

- Przy dzisiejszych uwarunkowaniach nie opłaca się niczego budować, czy to na węglu brunatnym czy kamiennym, czy nawet atomówki. Ale Opole przyjęto w założeniach rządu podobnie jak budowę elektrowni jądrowej. To miały być kluczowe inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne państwa. I nie zrozumiałe jest dla nas, że jednak i ta sama spółka „wycina” ze swoich planów Opole, które jest bardzo zaawansowanym projektem, z badaniami i rozstrzygniętym przetargiem, a jednocześnie pakuje setki milionów złotych w projekt jądrowy, który nie wiadomo kiedy i czy w ogóle się rozpocznie. O co tu chodzi – pyta przewodniczący „Solidarności”.

 

- Warto realizować Opole, bo po pierwsze jest to już bardzo zaawansowany projekt, który ma szansę działać w 2017 r., czyli w okresie, kiedy może być problem z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. To jeden z powodów. Drugi to chociażby kwestia polskich miejsc pracy. Załóżmy, że Opole nie powstanie, a energię trzeba będzie kupić za naszą granicą. Damy zarobić zagranicznym koncernom i stworzymy miejsca pracy w Niemczech czy Rosji – komentuje Kucharewicz. – Polska Grupa Energetyczna jest spółką zależną od skarbu państwa. A jeśli jest tak, że jedyną osobą, która ma coś do powiedzenia, która ma wpływ na podejmowane tam decyzje jest prezes, a szef resortu skarbu czy premier nie mają nic do gadania, to nie możemy mówić w przypadku PGE o zapewnianiu przez tę spółkę bezpieczeństwa energetycznego państwa. A to powinno być jedno z podstawowych zadań PGE – podsumowuje.

 

Przypomnijmy, że PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że 4 kwietnia 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółki zależnej PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

Donald Tusk zadeklarował niedawno, że rozbudowa elektrowni w Opolu o dwa nowe bloki zostanie zrealizowana. „To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" – powiedział Tusk.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Podkarpackie. Co z przebudową ważnej drogi w Bieszczady?

Drogi i autostrady

Podkarpackie. Co z przebudową ważnej drogi w Bieszczady?

Grzegorz Rekiel 21 stycznia 2024

Ostatnie prace w tunelu na trasie Wrocław – Jelenia Góra [zdjęcia]

Intermodal i logistyka

Prezydent Radomia: Nie będziemy dopłacać do lotów

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Podkarpackie. Co z przebudową ważnej drogi w Bieszczady?

Drogi i autostrady

Podkarpackie. Co z przebudową ważnej drogi w Bieszczady?

Grzegorz Rekiel 21 stycznia 2024

Ostatnie prace w tunelu na trasie Wrocław – Jelenia Góra [zdjęcia]

Intermodal i logistyka

Prezydent Radomia: Nie będziemy dopłacać do lotów

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5