Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Lubera: Unieważnienie postępowania na Jaworzno nie leży w naszym interesie

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
14-11-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Lubera: Unieważnienie postępowania na Jaworzno nie leży w naszym interesie
Dariusz Lubera, prezes Tauronu / fot. Włodzimierz Włoch
- Dla nikogo przedłużanie tego procesu nie jest pozytywne. Rafako złożyło ofertę na budowę nowego bloków w Elektrowni Jaworzno półtora roku temu. Oni naprawdę mają problem z uzyskaniem gwarancji bankowych – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Dariusz Lubera, prezes spółki Tauron Polska Energia.

Zarząd Tauron Polska Energia na początku stycznia dokonał wyboru oferty na budowę bloku o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III. Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Rafako (lider konsorcjum) – Mostostal Warszawa. Wartość oferty wynosi 4 399 mln zł netto (5 411 mln zł brutto). Jednak do zaplanowanego na drugi kwartał 2013 r. podpisania kontraktu jeszcze nie doszło. 

Włodzimierz Włoch, Rynek Infrastruktury: Czy rozważacie unieważnienie tego postępowania? Mniej więcej pół roku temu zapowiadał Pan możliwość takiego rozwiązania.

 

Dariusz Lubera, prezes Tauronu Polskiej Energii: Unieważnienie postępowania nie leży absolutnie w naszym interesie, bo w ten sposób oddalamy tę inwestycję w czasie o ładnych parę lat – nie w 2018 r., bo jeszcze jest na to szansa, a np. 2021 r., co diametralnie zmienia ekonomikę tego przedsięwzięcia.

 

Zapowiadałem, że jeśli stwierdzimy, iż nie ma szans na to, by Rafako uzyskało gwarancje bankowe, to nie będziemy czekać. Bo przesunięcie czegoś o pół roku, to nie jest to samo, co dwa, trzy lata w przypadku ogłoszenia nowego przetargu. Tak samo jest i teraz. Gwarancje chińskiego banku – Bank of China przedstawione przez raciborską spółkę wyglądały poważnie i wiarygodnie i byliśmy w stanie je przyjąć, ale w ostatnim momencie Rafako wycofało się z porozumienia.
 

Sądzi Pan, że uda się Rafako uzyskać gwarancje od polskich instytucji finansowych jeszcze w tym roku?

 

Na pewno będzie o to bardzo trudno. Jednak do końca roku, w okresie tego przedłużenia, chcemy uzyskać jedną pewność – że ta gwarancja na 100 proc. będzie w deklaracjach polskich instytucji finansowych.

 

Czyli na koniec 2013 r. możemy spodziewać się kolejnego komunikatu o przedłużeniu związania z ofertą?

 

Tak, ale tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli będą do dopracowania jedynie technikalia, jeśli będziemy mieli wiarygodne informacje, że gwarancje są i chodzi tylko o jakieś szczegóły. Wtedy też poinformujemy rynek, że dojdzie do transakcji, tylko kwestia techniczna – kiedy.

 

No właśnie – kiedy? Czy dajecie sobie jakiś termin – np. koniec stycznia i dalej nie zamierzacie zwlekać?


Na tym etapie jeszcze nie. Chcemy to jednak określić do końca roku. Ten czas chcemy wykorzystać w taki sposób, by dowiedzieć się od instytucji finansowych, ile potrzeba jeszcze czasu.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5