Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Lubera: Wejście żółtych certyfikatów wzmacnia nowy blok w Łagiszy

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
20-03-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Lubera: Wejście żółtych certyfikatów wzmacnia nowy blok w Łagiszy
fot. Włodzimierz Włoch
- Jeśli chodzi o ceny gazu, to oczywiście końcowe negocjacje są przed nami. Natomiast to co się dzieje na rynku gazu już dzisiaj pozwalają nam być spokojnymi. I to mimo zawirowań na Ukrainie. Sytuacja na rynku gazu, nim blok wejdzie do eksploatacji, będzie nieporównywalnie lepsza niż teraz – powiedział Dariusz Lubera, prezes Taurona Polskiej Energii podczas konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego gazowo-parowego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie pomiędzy Tauronem a PIR.

- Mamy cały czas projekt w Stalowej Woli, który „się liczy”, a już teraz przystępujemy do renegocjacji cen gazu, bo daje nam takie możliwości kontrakt. Jesteśmy więc spokojni również o Łagiszę. Dodatkowo wzmacnia ten projekt fakt wejścia w życie żółtych certyfikatów i to mimo iż nasze założenia zarówno jeśli chodzi o Stalową Wolę jak i Łagiszę zakładają, że projekty te muszą być ekonomiczne bez dodatkowego wsparcia. One tylko podnoszą efektywność – powiedział Dariusz Lubera zapytany o opłacalność inwestycji. Spalanie gazu nowego bloku to ponad 500 mln m3 rocznie.

Tauron dywersyfikuje portfel wytwórczy


20 marca Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy Tauron w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 miliarda złotych, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 milionów złotych. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.

- Tauron dywersyfikuje swój portfel wytwórczy. Finansowanie projektów pozyskujemy z kilku źródeł, to m.in. środki własne, kredyty, emisje obligacji. Mamy nadzieję, że ważnym partnerem dla nas będzie również PIR – powiedział Dariusz Lubera. - Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest m.in. istniejącym i perspektywicznym dużym, na poziomie około 250 MWt., rynkiem ciepła należącym do naszej spółki Tauron Ciepło – wyjaśnił szef Taurona.

Nowy blok zastąpi stare jednostki


Jak powiedział Dariusz Lubera, wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120 MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r. Nowa jednostka spełniać będzie wszystkie normy środowiskowe, redukując w ten sposób poziom emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenku azotu. - Za lokalizacją inwestycji przemawia również wykwalifikowana załoga Elektrowni Łagisza i odpowiednia infrastruktura techniczna niezbędna do produkcji energii elektrycznej i ciepła - zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV itp. W szczycie prac przy budowie nowego bloku w elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób – poinformował Lubera.

- Mamy obecnie 80 proc. źródeł na węglu kamiennym. W 2008 r. było to 90 proc. chcemy w 2020 osiągnąć poziom 60 proc. – poinformował szef Taurona.

 

---

O inwestycji:

Na inwestycję składa się budowa bloku energetyczny klasy 413 MWe z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Nowa jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy. Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58 proc. sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła. Będzie też spełniał wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto wyposażony zostanie w człon ciepłowniczy o mocy 250 MWt, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MWe.

 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Biznes i przemysł

Intercor buduje dla GDDKiA drogi za blisko 10 mld zł!

Elżbieta Pałys 16 września 2023

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Katowic na lotnisko Pyrzowice

Intermodal i logistyka

Setki milionów złotych na autobusy i tramwaje w Polsce Wschodniej

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5