Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Mortas: Rusza Opole. Największym wygranym? Polska energetyka

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
05-02-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Mortas: Rusza Opole. Największym wygranym? Polska energetyka
fot. Włodzimierz Włoch
- Największym wygranym jest polska energetyka. Rzetelna kalkulacja, na którą złożył się zarówno bilans energetyczny na najbliższe lata, jak i długoterminowe korzyści dla rynku pracy i polskiej myśli technicznej. Realizujemy projekt energetyki konwencjonalnej, który jest maksymalnie przyjazny dla środowiska, innowacyjne technologie, jakie zastosujemy przy tej budowie, przełożą się na, niską emisję spalin i wysoką efektywność bloków – komentuje wydanie polecenia rozpoczęcia prac dla rozbudowy Elektrowni Opole Paweł Mortas, prezes Rafako, lidera konsorcjum odpowiedzialnego za realizację inwestycji.

31 stycznia 2014 r. Rafako otrzymało od zamawiającego – PGE Polska Grupa Energetyczna list w sprawie polecenia rozpoczęcia prac – NTP (notice to proceed), potwierdzający datę, od której wykonawca może rozpocząć prace na określonych w umowie warunkach. Czas realizacji zamówienia rozpoczyna się od dnia NTP, zatem prace w Elektrowni Opole mogły wystartować 1 lutego 2014 r.

- Decyzja o wydaniu NTP została poprzedzona analizami makroekonomicznymi oraz otoczenia regulacyjnego rynku energii w Polsce i Europie. Płynie z nich wniosek, że inwestycje w wysokosprawne i efektywne jednostki wytwórcze pracujące w oparciu o krajowe zasoby, tak jak w przypadku projektu Opole II, długoterminowo zwiększą wartość Grupy Kapitałowej – mówi Dariusz Marzec, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Realizację „pod klucz” dwóch bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne z układami pomocniczymi o mocy brutto 900 MW każdy, tj. Bloku 5 oraz Bloku 6 w PGE Elektrowni Opole wykona Konsorcjum firm Rafako (lider), Polimex Mostostal, Mostostal Warszawa. Kluczowym podwykonawcą został koncern Alstom Power jako generalny projektant oraz koordynator prac projektowych. W ramach podpisanych umów pomiędzy Konsorcjum, a Alstom Power planowane jest dostarczenie przez Rafako urządzeń i elementów na sumę 650 mln zł.

Rozwiązania techniczne jak w najnowocześniejszych blokach energetycznych w Europie


Bloki mają zostać przekazane do eksploatacji w terminie 54 miesięcy od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla bloku 5 oraz w terminie 62 miesięcy od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla bloku 6.

Bloki nr 5 i 6 w Elektrowni Opole II będą emitować najmniejszą ilość dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery, w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii, spośród wszystkich elektrowni węglowych w Polsce. Jest to wynik bardzo wysokiej sprawności netto bloków opartych na spalaniu paliwa węglowego – 45,5%.

Gwarantowane parametry bloków energetycznych nr 5 i 6 z układami pomocniczymi to: moc bloku brutto 900/920 MW, sprawność bloku netto ≥ 43.8/45,5 %, emisja SO2 maksymalna 100 mg/Nm3, emisja NOx maksymalna 80 mg/Nm3, emisja pyłu maksymalna 10 mg/Nm3. Dyspozycyjność określono na 88%.

Jak informuje Rafako, w projektowaniu i budowie bloków zostaną zastosowane najnowsze i najlepsze dostępne na rynku technologie – tzw. BAT (ang. Best Available Technology). Bloki wyposażone będą w nowoczesne wysoko sprawne kotły przepływowe wraz z niezbędnymi instalacjami oczyszczania spalin. Wydajność każdego z kotłów wyniesie ponad 2455 ton pary na godzinę. Zastosowane rozwiązania techniczne będą zatem na poziomie osiąganym przez najnowocześniejsze bloki energetyczne w Europie.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5