Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Opole: Rozbudowa elektrowni ruszy później

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
14-08-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Opole: Rozbudowa elektrowni ruszy później
fot. Włodzimierz Włoch
Warunkiem wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (przy rozbudowie El. Opole – przyp. red.) jest uzgodnienie i wdrożenie warunków regulujących relacje pomiędzy zamawiającym, generalnym wykonawcą, a PKO Bankiem Polskim obejmujące m.in. zasady finansowe, warunki i zabezpieczenie płatności, gwarancje wykonania umowy – poinformowało PGE w komunikacie.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała 13 sierpnia 2013 r. aneks nr 3 do umowy ze spółkami Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa tworzącymi konsorcjum na budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Jak czytamy w komunikacie, „na mocy aneksu warunkiem wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac jest uzgodnienie i wdrożenie warunków regulujących relacje pomiędzy zamawiającym, generalnym wykonawcą i/lub podwykonawcą, a PKO Bankiem Polskim, obejmujące m.in. zasady finansowe, warunki i zabezpieczenie płatności, gwarancje wykonania umowy”.

PGE poinformowało, że Polecenie Rozpoczęcia Prac może zostać wydane nie wcześniej niż 120 dni od daty wystawienia przez zamawiającego powiadomienia o planowanym wystawieniu Polecenia Rozpoczęcia Prac. Jak podaje właściciel Elektrowni Opole, w tym czasie będą kontynuowane prace mające na celu wprowadzenie mechanizmów ograniczających ryzyko inwestycyjne i poprawiających rentowność zadania inwestycyjnego Opole II.

Ponadto – czytamy w komunikacie - Rada Nadzorcza PGE GiEK wyraziła zgodę zarządowi PGE GiEK na zmianę uchwały z dnia 4 kwietnia 2013 r. poprzez wznowienie zadania inwestycyjnego Opole II. Zarząd PGE GiEK wystawił Generalnemu Wykonawcy powiadomienie o planowanym wystawieniu Polecenia Rozpoczęcia Prac w dniu 13 sierpnia 2013 r.

Przypomnijmy, że przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym miał miejsce w listopadzie 2011 r. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.

Znalezienie finansowania na realizację zadania jest główną przeszkodą. Rozwiązanie problemu jest cały czas poszukiwane. Ostatnim pomysłem związanym z finansowaniem inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole i tzw. urentownieniem tego projektu jest opcja, w której opolski projekt uzyskuje dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jednocześnie dochodzi do podpisania umowy bilansującej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, która przewidywałaby odbiór części energii elektrycznej z Opola. „Rzeczpospolita” sugeruje, że kontrakt z PSE mógłby sięgnąć nawet 1 mld zł.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

Drogi i autostrady

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 23 sierpnia 2023

Za dwa lata ma ruszyć budowa obwodnicy Wschowy

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

Drogi i autostrady

Kielce mają dotację na rozbudowę dróg

inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 23 sierpnia 2023

Za dwa lata ma ruszyć budowa obwodnicy Wschowy

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5