Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Opole: Tusk kłamał. Kilian straci stanowisko?

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
19-08-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury / Wprost / Gazeta Wyborcza

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Opole: Tusk kłamał. Kilian straci stanowisko?
fot. Włodzimierz Włoch
- Inwestycja ruszy, ale w grudniu po południu, a raczej na świętego Dygdy. Premier okłamał ludzi, myślał, że w prowincjonalnym Opolu nikt się nie zorientuje - mówił poseł PiS Sławomir Kłosowski na spotkaniu Akcji Społecznej "Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska" – relacjonuje „Gazeta Wyborcza”. Natomiast „Wprost” informuje, że dni Krzysztofa Kiliana są już policzone.

Na początku ubiegłego tygodnia zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podjął nowe decyzje dotyczące rozbudowy bloków 5. i 6 w Elektrowni Opole. W komunikacie, w którym napisano, że jest oficjalna zgoda zarządu na wznowienie inwestycji, PGE informowała również o podpisaniu aneksów do umów z wykonawcami. Aneks ten wskazuje, że prace mogą ruszyć najwcześniej za 120 dni, czyli w grudniu.

Jak czytamy w komunikacie, „na mocy aneksu warunkiem wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac jest uzgodnienie i wdrożenie warunków regulujących relacje pomiędzy zamawiającym, generalnym wykonawcą i/lub podwykonawcą, a PKO Bankiem Polskim, obejmujące m.in. zasady finansowe, warunki i zabezpieczenie płatności, gwarancje wykonania umowy”.

PGE poinformowało, że Polecenie Rozpoczęcia Prac może zostać wydane nie wcześniej niż 120 dni od daty wystawienia przez zamawiającego powiadomienia o planowanym wystawieniu Polecenia Rozpoczęcia Prac.

Kłosowski: Premier okłamał Opolan


„Gazeta Wyborcza” cytuje posła PiS, Sławomira Kłosowskiego, który zarzuca premierowi kłamstwo. Przypomnijmy więc słowa premiera: - Podpisane porozumienie przez prezesa KW i PGE to symboliczny powrót do węgla jako nośnika energii. Wojowaliśmy w UE od wielu lat, by węgiel mógł być nadal naszym narodowym skarbem. Dzisiejsze porozumienie to wielki krok ku zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa i ku zwiększeniu miejsc pracy. Mam nadzieję, że jeszcze latem ruszy budowa – powiedział w czerwcu Donald Tusk podczas uroczystego podpisania porozumienia przez Kompanię Węglową i Polską Grupę Energetyczną. Minister skarbu, Włodzimierz Karpiński, również zapowiadał, że rozpoczęcie inwestycji będzie możliwe w wakacje. 

 

Po wydaniu komunikatu przez PGE, Kłosowski, który jest jednym z liderów akcji "Tak dla Elektrowni". zapowiedział: „Przygotuje interpelację do premiera z zapytaniem, co dalej z inwestycją. Przyłączymy się również do wrześniowego protestu Solidarności”.

Przypomnijmy, że rozstrzygnięcie przetargu na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym miał miejsce w listopadzie 2011 r. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.

Wyborcza obietnica Tuska

Kiedy po perturbacjach związanych z pozwoleniem środowiskowym wydawało się, że inwestycja ruszy, w kwietniu nastąpił zwrot akcji. 4 dnia czwartego miesiąca br. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformował w komunikacie, że podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.

Problem w tym, że rozbudowę Elektrowni Opole zapowiedział Tusk w swoim expose. Projekt wrócił więc do życia na początku czerwca. Po posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego z udziałem wicepremiera Piechocińskiego, ministrów skarbu, finansów oraz ekspertów, rząd potwierdził gotowość do rozbudowy elektrowni Opole. „To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami" - poinformował premier Donald Tusk.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Paweł Borys odchodzi z PFR

Polityka i prawo

Paweł Borys odchodzi z PFR

Jakub Madrjas 10 listopada 2023

Koalicja stawia na transport publiczny i kolej

Polityka i prawo

Z Bydgoszczy do Warszawy koleją najszybciej w historii

Intermodal i logistyka

Z Bydgoszczy do Warszawy koleją najszybciej w historii

Michał Szymajda 10 listopada 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Paweł Borys odchodzi z PFR

Polityka i prawo

Paweł Borys odchodzi z PFR

Jakub Madrjas 10 listopada 2023

Koalicja stawia na transport publiczny i kolej

Polityka i prawo

Z Bydgoszczy do Warszawy koleją najszybciej w historii

Intermodal i logistyka

Z Bydgoszczy do Warszawy koleją najszybciej w historii

Michał Szymajda 10 listopada 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5