Partner serwisu
Intermodal i logistyka

PGE ma gwarancje bankowe na budowę bloków w Opolu

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
21-01-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
PGE ma gwarancje bankowe na budowę bloków w Opolu
fot. Włodzimierz Włoch
20 stycznia 2014 r. pomiędzy PGE oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna a PKO BP została zawarta umowa, której przedmiotem jest ustanowienie przez PKO BP limitu gwarancyjnego dla PGE GiEK do maksymalnej wysokości 2.548.607.358 zł. Beneficjentem gwarancji będzie generalny wykonawca prac związanych z budową bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Budowa dwóch nowych bloków – nr 5 i 6 - w Elektrowni Opole, która należy do PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej ma zacząć się w lutym. Inwestycję wykonają Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa (tworzące konsorcjum), przy udziale Alstom Power. Inwestycja zakłada budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym. Wartość netto umowy wynosi nieco ponad 9 mld, a wartość brutto – 11,5 mld zł. To jedna z najdroższych i największych inwestycji w Polsce. Przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym miał miejsce w listopadzie 2011 r. (inwestycja realizowana przez PGE GiEK).

Jak poinformowała Polska Grupa Energetyczna, przedmiotem zawartej 20 stycznia umowy pomiędzy PGE, PGE GiEK, a PKO BP jest udzielenie na zlecenie PGE GiEK: - gwarancji zapłaty do maksymalnej wysokości 1.300.309.875 zł (PGE GiEK zobowiązał się wobec generalnego wykonawcy bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole do dostarczenia gwarancji zapłaty stanowiących 15% całkowitej ceny budowy bloków – gwarancja PKO BP stanowić będzie 75% zobowiązania, pozostała kwota gwarancja zapłaty została zapewniona poprzez zawarcie umów z innymi bankami); - gwarancji zapłaty za roboty budowlane do 100% wysokości udzielonej linii gwarancyjnej.

Umowa obowiązuje przez okres 67 miesięcy od dnia jej zawarcia. Przewiduje również zabezpieczenia w postaci: - poręczenia przez PGE do 120 % aktualnej kwoty udzielonej gwarancji; - oświadczenia o poddaniu się egzekucji PGE GiEK (do kwoty 120% limitu gwarancyjnego) oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji PGE jako poręczyciela (do 120 % aktualnej kwoty udzielonej gwarancji).

Oprocentowanie ewentualnie powstałej wierzytelności z tytułu nieuregulowania zobowiązania wynikającego z Gwarancji oparte jest na stawce WIBOR powiększonej o marżę banku. Umowa nie przewiduje kar umownych.

Przypomnijmy, że 8 stycznia Rada Nadzorcza PGE poinformowała o zatwierdzeniu programu wewnętrznego finansowania dla tej inwestycji do wartości 11,6 miliarda złotych. Budowa bloku numer 5 ma zakończyć się po upływie 54 miesięcy, a bloku numer 6 po 62 miesiącach. „W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego – nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dostrzec to można w trzech głównych obszarach: zmianach systemowych na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce; kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności realizowanych i zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2” – informuje w komunikacie PGE.

 

Przypomnieć też należy, że umowa podwykonawcza pomiędzy Rafako, a Alstomem zakłada zlecenie przez raciborską firmę jej zakresu prac na rzecz Alstomu. Alstom zobowiązał się natomiast wypłacić na rzecz Rafako przeszło 67,5 mln zł wynagrodzenia za już zrealizowane przez spółkę prace oraz spodziewa się, że wartość prac zleconych Rafako w trakcie realizacji bloków sięgnie 650 mln zł. Z kolei Mostostal Warszawa zlecił Alstomowi prace podwykonawcze dotyczące zaprojektowania, dostawy, montażu i rozruchu oraz oddania do eksploatacji części technologicznej instalacji nawęglania, instalacji odpopielania i instalacji odżużlania w ramach Projektu Opole. Wynagrodzenie Alstomu wyniesie 359,16 mln zł brutto. Natomiast już na początku września 2012 r. Polimex podpisał z Alstom Power umowę na projektowanie i dostawę dwóch wysp maszynowych wraz z nadzorem nad montażem i rozruchem. Jej wartość to 1,9 mld zł netto.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5