Partner serwisu
Intermodal i logistyka

PGE: Rusza projekt Opole II

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
09-01-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ww / Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
PGE: Rusza projekt Opole II
fot. Włodzimierz Włoch
Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego potwierdzające zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) w dniu 31 stycznia 2014 r. dla projektu budowy dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6).

Jak czytamy w komunikacie PGE, Rada Nadzorcza spółki zatwierdziła program wewnętrznego finansowania dla tej inwestycji do wartości 11,6 miliarda złotych, co umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 r. Budowa bloku numer 5 ma zakończyć się po upływie 54 miesięcy, a bloku numer 6 po 62 miesiącach.

„W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego – nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dostrzec to można w trzech głównych obszarach: zmianach systemowych na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce; kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności realizowanych i zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2” – informuje w komunikacie PGE.

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej zapowiedział również, że szczegóły projektu inwestycyjnego Opole II „podane zostaną w najbliższym czasie”.

 

Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej poinformował 6 grudnia, że w lutym 2014 r. rozpocznie się budowa bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Inwestycję wykonają Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa (tworzące konsorcjum), przy udziale Alstom Power. Inwestycja zakłada budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym. Wartość netto umowy wynosi nieco ponad 9 mld, a wartość brutto – 11,5 mld zł. To jedna z najdroższych i największych inwestycji w Polsce. Przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym miał miejsce w listopadzie 2011 r. 

 

Inwestycja z problemami

 

Kiedy po perturbacjach związanych z pozwoleniem środowiskowym wydawało się, że inwestycja ruszy, w kwietniu 2013 r. nastąpił zwrot akcji. 4 dnia czwartego miesiąca 2013 r. zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformował w komunikacie, że podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym.

 

Ale, że rozbudowę Elektrowni Opole zapowiedział premier Donald Tusk w swoim expose projekt wrócił do życia na początku czerwca. Po posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego premier powiedział: – To jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami.

 

Wobec takiego stanowiska rządu działania wznowiono i w połowie sierpnia zapadła decyzja o realizacji projektu. – Uruchomiliśmy ponownie projekt Opole II. Sądzimy, że istnieje możliwość złagodzenia najważniejszych ryzyk i uczynienia projektu dochodowym i tworzącym wartość dla akcjonariuszy, a także do wypełnienia różnych zobowiązań wynikających z działalności w tym sektorze – informował ówczesny prezes PGE Krzysztof Kilian.

 

Kontrowersje dotyczące opłacalności budowy bloków w Elektrowni Opole doprowadziły jednak do trzęsienia ziemi w zarządzie PGE. Najpierw 25 października rada nadzorcza PGE odwołała z zarządu spółki Bogusławę Matuszewską, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju i Wojciecha Ostrowskiego, wiceprezesa zarządu ds. finansowych, a 18 listopada br. rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki złożył sam Krzysztof Kilian, który był przeciwny realizacji inwestycji. Na stanowisku szefa PGE zastąpił go Marek Woszczyk.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Znów problem z modernizacją CMK. Cztery przetargi unieważnione

Intermodal i logistyka

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5